„Днес всеки български град, всяка институция, чиято мисия са духовността, образованието и науката, празнуват. Всяко българско семейство, което има дете, студент, учител, мечти и същност в науката празнуват. А това значи - всички.
Асеновград винаги е знаел как да празнува Деня на духовността и просветата. И има основание за самочувствието си”. С тези думи кметът на община Асеновград д-р Емил Караиванов поздрави учителите, културните дейци и свещенослужителите в града и връчи грамоти на изявени ученици от всички училища. Пожела им здраве и да пазят спомена за родното училище винаги в сърцето си. В словото си за Деня на славянската писменост кметът припомни, че това е една важна дата за Асеновград, защото се навършват 160 г. от откриването на първото класно училище тук.
Празникът за 24 май започна с шествие на пл. „Акад. Н. Хайтов“, където се събраха хиляди ученици и родители. След издигането на националния флаг под звуците на химна на Република България, асеновградски свещеници отслужиха празнична литургия за здраве и благоденствие. Тържествената програма продължи с песни и танци от възпитаниците на детските градини и училищата от града, танцова формация „Косара“ и ЦПЛР „Васил Левски“.
По-късно на официален коктейл бяха връчени и специални отличия на изявени през годината директори, учители и педагози, както и заслужили дейци на изкуството и културата. Тази година сред наградените учители са Йордан Григоров, Весела Ангелова, инж. Красимира Тодорова, Невена Балабанова, Златка Стоева, Румяна Златилова, Любка Атанасова. Отличените директори са Надежда Джиголинова на ДГ „Зорница“ и Гергана Христозова- заместник- директор на ПГ „Цар Иван Асен II“. Освен тях грамоти за принос в развитието на просветата в Асеновград получиха оперната певица Елена Стоянова, скулпторът Андрей Москов, актьорът Стефан Попов, д-р Никола Тодоров, секретарят на читалище „Родолюбие“ Дафинка Комитова, музикалните дейци от читалище „Св. преп. П. Хилендарски“ Весела Карастойчева и Емилия Величкова.