Съдът не даде старт на делото срещу бившия началник на РУ-Асеновград и настоящ зам.-кмет на града Димчо Темелков. Обвинителният акт бе върнат на Окръжна прокуратура-Пловдив, тъй като обстоятелствената част на документа се разминавала с диспозитива му.
Това е сериозно процесуално нарушение, макар и да се дължи на техническа грешка, както изтъкна прокурорът по делото Иван Спиров, цитиран от Dcnews.
В диспозитева не били посочени конкретните обвинения към Темелков, докато в обстоятелствената част това било направено. Съдът определи обвинителният акт да бъде върнат на Прокуратурата, която от своя страна следва да отстрани нарушенията.
Определението подлежи на обжалване и протест в 7-дневен срок.
Припомняме, че 46-годишния бивш началник на РУ-Асеновград бе обвинен в общо четири длъжностни престъпления.
Шефът на РУ-Асеновград е обвинен, че 14 август 2015 г. е спомогнал пет лица, извършили кражба, да избегнат спрямо тях наказателно преследване. След като петимата били задържани, Темелков разпоредил те да бъдат пуснати без да им се отнемат придобитите чрез кражба вещи. Две седмици след това - на 29 август 2015 г., приел „почерпка“, за да упражни влияние върху разследващ полицай от РУ на МВР-Асеновград. От полицая се очаквало да освободи задържан.
Темелков е обвинен и че не е изпълнил задълженията си и е превишил правата си, като в 16 случая не е регистрирал съобщение до РУ на МВР-Асеновград за извършени престъпления от общ характер. През периода от 13 март 2014 г. до 13 юли 2015 г. той не е провел очакваните проверки на постъпили сигнали и не е предприел оперативно-издирвателни действия. Не е докладвал и материалите по производствата в Районна прокуратура-Асеновград, тъй като приел, че не са налице достатъчно данни за извършено престъпление. Такива данни имало, но Темелков прекратил преписката въпреки тях. В 11 от тези случаи престъпленията не са били регистрирани и не са били предприети никакви действия. Според обвинението, полицейският началник извършил тези деяния с цел облага – повишаване на оценката му като ръководител на РУ на МВР-Асеновград, кариерно израстване и получаване на поощрения и награди.
Полицейският шеф е предаден на съд и за това, че през периода от 24 януари 2015 г. до 3 юли 2015 г. е съставил официални документи, касаещи дейността на служителите на РУ на МВР-Асеновград, в които е удостоверил по-малък от действителния брой сигнали за извършени престъпления от общ характер за отчетния период. Това той извършил в качеството си на длъжностно лице с цел да бъдат използвани документите пред ръководството на ОД на МВР-Пловдив.
По делото на съд са предадени и 46-годишният Ангел Ч. за това, че на 14 септември 2015 г., в качеството си на шофьор на товарен камион в „КМД“ ЕООД-Пловдив, противозаконно е присвоил 21 литра гориво, собственост на „КМД“ ЕООД-Пловдив, както и Иван Б., 49- годишен служител на „Криминална полиция“ към РУ на МВР-Асеновград, за това, че в периода от 1 март 2015 г. до 14 септември 2015 г. е пропуснал да изпълни своевременно длъжностите, които му налага службата, като не е извършил първоначални действия относно наказателно преследване.
Иван Б. е предаден на съд и за това, че е придобил и спомогнал да бъдат отчуждени 21 литра дизелово гориво, за които знаел, че са придобити от Ангел Ч. чрез престъпление.
Разпитани са общо 128 свидетели, назначени експертизи, иззети са и веществени доказателства по образуваното дело.
Най тежкото наказание за престъпленията, в които Димчо Темелков е обвинен, е лишаване от свобода от две до осем години. За част от тях се предвижда и наказание лишаване от права.
Предвиденото от закона наказание за престъплението, в което Ангел Ч. е обвинен, е лишаване от свобода до осем години, както и лишаване от права, а за престъпленията, в които е обвинен Иван Б. - лишаване от свобода от една до шест години, както и лишаване от права.
Обвинителният акт идва две години и половина след един от най- големите скандали избухвал в пловдивската дирекция на полицията. През септември 2015 година Окръжна прокуратура изнесе шокиращи данни за злоупотреби, извършени от началниците на районните управления в Асеновград и Първомай. Прикриване на престъпления, чадър над криминално проявени лица, параван над бизнеструктури , грубо показване на служебните задължения. Това са само малка част от нарушенията, заради които двамата началници на районните в Асеновград и Първомай Димчо Темелков и Васил Налбантов бяха арестувани. Окръжният прокурор Румен Попов определи случилото се като "тежък феодализъм и анархия".
След освобождаването си от ареста, Темелков даде пресконференция заедно с адвоката си Зоя Тошкова. "Шокирана съм и ме е срам като юрист. Обвиненията са абсолютно смешни”, заяви тогава Тошкова. Според нея нейният клиент е пречил на някого и поради тази причина е арестуван. Тя каза, че белезниците на Темелков били сложени от неуспял кандидат за полицейски началник на РПУ Асеновград, а обвинението, повдигнато на Димчо Темелков, е заради два чувал с орехи, заяви адвоката му.
Според обвинителният акт обаче нарушенията са далеч повече от два чувала орехи. Скандалът около ареста на двамата полицейски шефове придоби и политически отенък. Румен Петков обвини тогавашния министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова в лов на вещици и заяви, че "Вътрешна сигурност" изпълнява поръчки. На по-късен етап министърът на вътрешните работи по време на служебното правителство Пламен Узунов заяви, че е бил натискан от депутата Методи Андреев за смяната на двамата полицейски шефове. Междувременно Темелков бе назначен за зам. кмет на Асеновград.