С идването на есента дългите планински преходи все по-често отпадат от плановете за прекарване на уикенда. И това е разбираемо – необходима е по-сериозна екипировка, за да посрещнем капризите на времето, които може да ни изненадат във всеки момент. Затова и днес ще ви предложим една чудесна идея за прекарване на свободното време – разходка до Бачковския манастир. И съвсем не е необходимо да има специален повод, свързан с църковен празник! Поводът може да бъде и дори само факта, че Бачковският манастир е наистина уникален и има много, какво да видите!
Убедете се сами!
Бачковският манастир "Успение Богородично" е един от най-древните на Балканския полуостров и втори по големина след Рилския манастир. Основан през 1083г от грузинските братя Григорий и Абасий Бакуриани, той съчетава уникална комбинация от византийска, грузинска и българска култура. Манастирът се намира на живописния бряг на Чепеларската река (Чая) в Западните Родопи, близо до село Бачково, на 9км от Асеновград.
Бъдете сигурни, че ще съберете много положителни емоции и вълнуващи моменти от посещението си на Бачковския манастир. Впечатленията ви ще започнат още в началото на дългата каменна алея, която ще ви отведе до него. Това е изключително живописен и колоритен път, изпълнен с безброй магазинчета и сергии за традиционни български сувенири, бурканчета с мед и горско сладко, тахан, сусам и куп други изкушаващи лакомства. Тук се намират и няколко кебапчийници, които примамват посетителите с вкусния си аромат.
С приповдигнат дух ще се озовете пред портите на манастира, в дясно от който се намира прекрасен фонтан сред красиви цветя и зелена растителност. А в самата градина на манастира виреят редки видове като джинджифил, райска ябълка, магнолия, китайски бор и лаврово дърво.
Когато прекрачите прага, ще почувствате духа на българското, съхранил се близо 1000 години между тези велики стени. Най-голямото богатство на манастира се крие в главата църква. Това е чудотворната икона "Св. Богородица Елеуса" (Умиление), която има силата да изцелява. Тя е покрита със сребърен обков с надпис от 1311г. Според византийски предания от 14 век, иконата е автентичен образ на Божията майка. В църквата ще видите и един от най-старите позлатени дърворезбовани иконостаси в България.
Втората по значимост култова сграда в манастира е Трапезарията. Тя е изцяло изографисана, като главна тема на изобразяване е Страшният съд. Тук се извършват свещените ритуали - четене на жития на светци, отправяне на молитви и изпълняване на псалми. Мястото е уникално красиво.
Голям интерес представлява и Музеят на манастира. Сред най-забележителните експонати са сабята на кръстоносеца Фридрих Барбароса, дърворезбован кръст с миниатюри, султанският ферман от 1452г, както и църковна утвар, икони и книги.
Друга голяма забележителност е и Църквата-костница, която се намира на около 300м от манастирския комплекс. Тя е единствената запазена сграда от 11 век. В нея ще видите ценните икони на големия грузински иконописец Йоан Иверопулец. Ще забележите и лика на цар Иван Александър, изобразен върху арката над предверието. Той е покровителствал манастира по време на Втората българска държава.
От манастира може да си закупите както икони и талисманчета, така и редки билки, домашни сладка от диви плодове, козе и биволско кисело мляко и сирене, както и родопски вълнени одеала. А ако искате да се почувствате като българин от старо време, може да останете и да пренощувате в манастира.