Удивителни образци на ювелирното изкуство пази Бачковският манастир. Шедьоврите са изработени в периода ХII- ХIХ век. Перлата в съкровищницата на обителта е дарохранителница. Тя е точно копие на катедралата “Сан Марко” във Венеция.“ Изработена е през 1637 г. от ръчно плетено злато и сребро. Обсипана е с 1500 скъпоценни камъка - бисери, рубини, изумруди и кристали. Използвани са и перли, парченца цветно стъкло, емайл", разказват от манастира.
Дарохранителницата, в която се съхранява причастието, е била поръчана на майстор Замфир. Предполага се, че той е работил върху творението си повече от 10 г. У нас има още едно подобно копие на “Сан Марко” в НИМ. Реликвата се пази в музея на манастира в остъклена витрина със СОТ. Информацията се подава директно към областната дирекция на МВР в Пловдив. Отделно има видеонаблюдение и 24-часова жива охрана. “Въведохме подобни мерки за сигурност, след като през 1998 г. бяха откраднати 10 мощехранителници от старата сграда на музея до входа на манастира”, разказват още от манастира.
В малките изящни кутийки от ХVII в. се съхранявали мощи на светци, а в една от тях имало частица от кръста Господен. Престъпниците им хвърлили око, тъй като били направени от злато, сребро и платина. От извършителите и уникатите досега няма следа. Обирджиите не са посегнали обаче на 14 дървени кръстове със сцени от Библията. Специалистите са категорични, че стойността на тези шедьоври е многократно по-голяма, отколкото на задигнатите мощохранителници от благородни метали.
Гордостта на манастира е кръст от началото на ХVII в. с миниатюрна дърворезба. При изработването му е използвана същата техника, както и при прочутия Рафаилов кръст в Рилската обител. Фигурите и лицата на светците са оформени с игла или много фин инструмент. Изваяни са 6 сцени от Светото писание. Най-отгоре неизвестният майстор е показал влизането на Исус в Йерусалим. Централната сцена е посветена на Възкресението, вдясно от нея е Тайната вечеря с 12-те апостоли, вляво - свалянето на Исус от кръста. В долната част е изобразено слизането на Бога в Ада. “Такъв кръст е дълбан 25-30 години с изключителна прецизност и максимална концентрация на ум, ръце и поглед”, разказват монасите.
Едно погрешно движение с острието е можело да съсипе цялата композиция. Авторът на униката най-вероятно е монах от Бачковския манастир. В миналите векове много от представителите на черното духовенство са запълвали свободното време от молитвите с църковна дърворезба. Предполага се, че дело на монах е и т.нар. напрестолен кръст от ХVIII в., обкован със злато и сребро, в средата на който също има миниатюрна дърворезба. Разпятието е стояло на масата при причестяване.
Посетителите в Бачковския манастир се дивят и на изкусния потир от благородни метали, изработен през 1699 г. от майстор Димо. Съдът е използван при даване на свето причастие. Освен него са запазени и лъжички, които също са се употребявали при ритуала. Те неслучайно са позлатени и посребрени, за да не се предават зарази на богомолците.
“В предишните векове манастирът е поръчвал големи количества църковна утвар на асеновградския еснаф и е стимулирал развитието на занаятчийството”, казват монасите. Ръката на местен майстор е изработила и уникален надбедреник, на който е представено успението на св. Богородица. Според експертите тази сцена върху подобно изделие се среща изключително рядко. Обикновено се пресъздавало Възкресението.
В музея на Бачковския манастир се съхраняват и 50 ценни икони с богати сребърни обкови. Най-старите са от ХII и ХIII в. и в момента се реставрират. Всички изображения ще бъдат пренесени в новата иконна зала, която предстои да бъде открита след няколко месеца.
Сред съкровищата на обителта са старопечатни книги от началото на ХV в. Те се пазят в огромната манастирска библиотека, където има общо 50 000 тома. До 1983 г. в нея се е съхранявала и прочутата гръцка колекция от 30 ръкописа, датирани от ХII до ХVI в.