Асеновградско село цяло лято с режим на водата заради неадекватни проекти и лоши ремонти

Автор: Plovdiv Now 8939
Асеновградско село цяло лято с режим на водата заради неадекватни проекти и лоши ремонти

Неадекватни проекти и зле извършени ремонти довели до "воден геноцид" за жителите на родопското село Червен. За това алармира Александър Илиев. Цялото село е останало с режим на водата за летния сезон, а достъп до водоизточника на практика има всеки. Катинарът на вратата на съоръжението стои отключен и всеки може да влезе в този обект, който касае и националната сигурност, твърди Илиев. По думите му проблемите станали още по-сериозни, след като преди 4 години бил подменен един от водопроводите край селото.

Ремонтът бил извършен с 1 200 000 лв. по ОП "Региони в растеж". Целта била подмяна на водопровода, който свързва селото с водоизточника Св. Георги. От него се захранват общо пет села – Горнослав, Червен, Долнослав, Леново и Искра.

"При изпълнението на ремонта са сложени съвършено други тръби, които не осигуряват достатъчно водоподаване от резервоара в село Червен", твърди Александър пред наш репортер.

"Големият проблем е липсата на вода в продължение на 5 години, след като той бе изграден. Вода не само че не се получи в изобилие, но положението се влоши. В изключително дъждовен период от годината селото е на режим. Вода реално нямаше в продължение на 2 седмици", твърди пред камерата ни Александър. Той-допълва, че лично се е уверил какви тръби са монтирани по време на ремонта на водопреносната мрежа. Оказало се, че размерът им е доста по-малък от необходимия.

За проблема жителите на Червен, Горнослав и Долнослав са сезирали редица институции. Подаден е сигнал дори до премиера Бойко Борисов, който възложил проверка на компетентните институции. Резултат обаче нямало. 

Наш репортер се обърна за коментар към главния инженер на ВиК Антон Гълъбов. Той обясни, че водопреносната мрежа се реновира периодично, както и във въпросния случай. По отношение на разбития катинар, инженер Гълъбов коментира, че водното дружество отново ще опита да предприеме действия по сигурността на водоизтичниците, но това никак не е лесно.

„Катинарът се заключва, но знаете какво значи заключен катинар в България- рисково е, наистина. Ще се опитаме да монтираме и камера, макар че няма захранване. Всъщност, имаше монтирана такава, но счупиха панела”, обясни Гълъбов. Той допълни, че съвсем скоро ще бъде реализиран проект за сондаж, тъй като в селото е открит компрометиран такъв.

Според главния инженер размерът на тръбите категорично не е причина за липсата на вода в селото. „Старият водопровод наистина е бил с по-голям размер тръби, но те са били от друг материал”, увери той и допълни, че в миналото водопреносната мрежа е била съобразена и с отглеждането на домашни животни. Според новите разпоредби обаче водата следва да се използва единствено за питейни нужди.

„С нея не може да се отглеждат домашни животни, например да се чисти обора или пък да се полива. Затова новите разпоредби са базирани на закона, в който е регламентирано определено водно количество за всеки един жител. Добавени са пожарните и резервните водни количества и така е получен един обем воден, като е взет предвид и диаметърът на водопровода от водоизточника”, коментира инженер Гълъбов. Той сподели още, че в селото се извършва поливна дейност, въпреки проведените през годините срещи с местните жители.

„Имам преки наблюдения в продължение на 4 години. В селото се полива много. Дори мъжът, който е председател на сдружението и подава сигнали, държи на чешмата си маркуч, готов за поливане. Казвам му „Ти правиш сдружения, за да ни изкараш нас виновни, а в същото време поливаш”, той отговаря „ Е, сега, 20 корена домати имам”. Разбирате ли как се разсъждава там – всеки ще каже, че не полива, а като отидете на място, всеки си полива по 20 корена домати, чушки. Има специална заповед на общинското ръководство водата да се използва само и изключително за питейни цели. Никой не я спазва. Кметовете нямат навика да пускат актове на тези, които нарушават заповедта, накрая излиза виновно ВиК”, сподели още инженерът. Той изтъкна, че тръбите, които са монтирани по проект, провиждат два пъти повече вода от необходимата за питейни нужди, но проблемът се крие във водоизточника, който е много силно зависим от метеорологичните условия. 

Кметът на село Червен Атанас Игнатов също сподели надеждата си, че проблемът с водата ще бъде разрешен поне за част от селото, с изграждането на нов сондаж. Работата по изграждането му трябва да стартира до дни, след като се получат необходимите разрешения от "Басейнова дирекция". По думите на кмета канализацията не е сменяна от 80 години, а режимът на водата се дължи на намаляването на дебита на водоизточника Св. Георги.

„От там тръгва новата тръба, изградена по проект. Направи се рехабилитация, понеже беше интернитова тръба и през 3 метра се свързваше с гумени пръстени, а корените на боровете повдигаха тръбата и даваха постоянни аварии”, обясни Игнатов. Първоначалният размер на тръбите бил Фи 400, но новите, положени по проекта, са с размер Фи 300, допълни кметът.

В разговора си с наш репортер, той сподели, че начинът, по който водоснабдителната система е била изградена преди години, не съответства на питейните нужди на селото. „Ако системата се правеше сега, трябваше да има горен, долен и среден кръг. Това се дължи на голямата денивелация.  За да има вода в горната част на селото, на долните трябва да им се пръскат чешмите. Защото не е направено на кръгове, както трябва да бъде”, коментира Игнатов.

Той изтъкна, че режимът се налага, именно за да стига водата и за живущите във високата част на селото. Кметът потвърди думите на инженер Гълъбов, че водата не се използва само да питейни нужди. „Стане ли топло, започват да поливат. Аз не мога да задължа една бабичка, която има 20 корена домати и 10 корена чушки, да спре да ги полива”, сподели кметът.  

Игнатов отрече при него да е постъпвала информация за отключения катинар на водоизточника Св. Георги. „Това е пръстъпно, защото всеки може да влезе да изсипе цианкалий и да натръшка пет села. Може и животно да умре вътре”, коментира той. Кметът пое ангажимент да сезира компетентните органи за проблема. Той изтъкна също, че дебитът на водоизточника е намалял драстично.

"През останалото време от годината прелива, до ръба е цяла зима, цяла пролет. Когато е до горе, водопроводът кара 30 литра в секунда. Сега ми казаха от ВиК, че са замерили 10 литра в секунда. Ние тези 10 литра ги делим на 5 села”, заключи кметът.

Според местните обаче предприетите до момента мерки са крайно недостатъчни. „Институциите показват с действията си, че просто се опитват да прикрият един гаф”, категоричен е Александър. Жителите на селата Червен, Горнослав и Долнослав възнамеряват да стартират подписка с искане за оставка на управителя на ВиК Спартак Николов, както и тази на местния кмет.

„Ще бъде уведомен и асеновградският кмет. За няколко години той показа, че прикрива нещо. Не съм компетентен, не съм разследващ орган, но същите ще бъдат сезирани”, допълни той. 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина