Асеновградчани искат паметници на трима забележителни българи

Автор: Plovdiv Now 61427
Асеновградчани искат паметници на трима забележителни българи

Асеновградчани искат три нови монумента в града, с които да се увековечи паметта на забележителни българи.

Първото предложение е за паметна плоча на актрисата Надя Тодорова.

Родена е на 1 ноември 1925 г. в Асеновград. Не става веднага актриса. През 1946 г. започва да играе. Първоначално в театъра в Асеновград, в Родопския драматичен театър в Смолян, в Драматичния театър в Габрово, в Драматичния театър в Сливен и в Драматичния театър в Пазарджик, а дебюта си пред камерата прави през 1974 г. с филма „Трудна любов“. След това участва в над 30 филма, между които: „Записки по българските въстания“, „Снаха“, „Войната на таралежите“, „Дами канят“.

Има една дъщеря, която се казва Антоанета Николова Теменугова. Работи като реставратор в Прага, Чехия.

През 2005 г. БНТ заснема документален филм за Надя Тодорова в рубриката „Умно село“. На 28 февруари 2009 г. „голямата актриса на малките роли“ остава вдовица.

Година по-късно, на 3 март 2010 г., по телевизия „Европа“ е излъчен филмът за Надя Тодорова, озаглавен „Голямата актриса на малките роли“. Автор и режисьор на 40-минутната лента е водещият на новините в телевизията Ангел Бончев.

Надя Тодорова умира на 90 години след продължително боледуване на 21 юни 2016 г. в Прага, Чехия.

Второто предложение е за паметник на Таню Войвода.

Таню Николов Жеков, известен и като Тане войвода, е български революционер, виден деец на националноосвободителното движение на българите в Македония и Тракия, войвода на Вътрешната македоно-одринска и Вътрешната тракийска революционна организация, участник във войните за национално обединение. Умира на 19 януари 1947 година в Асеновград.  В края на 1946 г. прави публично завещание с което дарява почти цялото си имущество на Дома за сираци в Асеновград, който днес носи името му.

Третото предложение е на инициативен комитет за издигане на паметник или изграждане на мемориална плоча в Асеновград (и в Шабла) на загиналия пилот подполковник Валентин Терзиев. В предложението се посочва място, а именно - южната част на кварталната градинка в квартал "Свети Георги" до "Каварджията", на почетно разстояние от паметника на Христо Ботев. Финансирането за изграждане, благоустрояване и поддръжка на мястото се планира да бъде от семейството и дарения на граждани.

Припомняме, че 47-годишният майор Валентин Димитров Терзиев, произведен посмъртно в подполковник, загина на 9 юни тази година при падане на изтребител МиГ-29 в Черно море по време на учението "Шабла 2021". Той е от 3-а авиационна база "Граф Игнатиево" на длъжност началник на щаб на ескадрила, 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина