Жертвите на “майсторите“, рекетирали и изнудвали хора в Пловдив, се оказаха предимно жени

Автор: Plovdiv Now 1615
Жертвите на “майсторите“, рекетирали и изнудвали хора в Пловдив, се оказаха предимно жени

"Майсторите", рекетирали и изнудвали възрастни хора край Пловдив, се изправиха пред съда. Спрямо десетимата мъже бе внесено искане за взимане на мярка за неотклонение „задържане под страж” от страна на пловдивската окръжна прокуратура.

Както TrafficNews съобщи, организирана група за рекет и измами със строителни услуги е разкрита и заловена от пловдивската полиция.

"Майсторите" работели по схема, която действа от години, особено в по-малките населени места. Те поставят обяви с телефони по улични стълбове и ограси или обикалят по селата и предлагат ремонтни дейности. Най- често смяна на покрив, смяна на улуци или поставяне на изолация. Дават много ниска цена за услугата и започват веднага да работят. Свалят керемидите на покрива или премахват старите улуци. След това се оказва, че цената се е вдигнала неколкократно и когато собственикът на къщата откаже да плати, те започват да го изнудват , да го заплашват има случаи , в които са използвали и насилие. 

Петър Митов /49 г./ от Горни Богров, Георги Илиев /40г./ от Михалци, Илия Горанов /38г./ от София, Данчо Димитров / 37г./ от Михалци, Марин Георгиев / 23г./ от Червен Бряг, Станчо Станчев /22г./ от София, Васил Илиев /28г./ от Михалци, Горан И. Илиев / 30 г./ от София и Горан Г. Илиев / 58 г./ от София  бяха доведени в съдебна зала в четвъртък следобед. По време на заседанието стана ясно, че с изключение на двама от тях, всички са с основно образование и не работят. Въпреки това имат деца, за които се грижат. Нещо повече Горан Г. Илиев има 27 внука и няколко правнука.

Оказа се , че съвсем скоро на Горан И. Илиев, Петър Митов и Илия Горанов са били предявени обвинения по друго сходно производство, за подобен тип измама със строителни услуги.

„Тогава не е било установено, с кои лица са работели и дали има някои от тях сред тук присъстващите. Митов е реабилитиран, а останалите не са осъждани преди. Имам обаче справка за висящи дела спрямо три лица, което води до извода, че има опасност да се укрият или да извършат други престъпления. Имам достатъчно доказателства, за да се направи обосновано предположение за авторство на вменените им обвинения, като спрямо Горан те са три. Престъпленията са тежки умишлени, като за тях се предвижда лишаване от свобода. От януари е започнало разследването спрямо лицата. Разпитани са множество свидетели, както и потърпевшите. Проведени са и разпознавания. В един и същи ден, по един и същи начин са извършени престъпленията спрямо две лица. Общият размер на щетата е близо 70 хиляди лева. В залата чухме, че нито едно лице не е от Пловдив, което може да затвърди опасенията ми, че лицата може да се укрият”, каза в съдебна зала прокурор Джубелиева.

Като неоснователно бе определено искането на държавното обвинение от страна на защитата. Адвокат Венко Балтаджиев бе категоричен, че в кориците на делото няма нито едно ясно доказателство за съпричастност на клиентите му към престъплението. Той оспори и размера на щетата, цитирайки част от обвинителния акт, където се говори само за 56 хиляди лева. Освен това той се опита да разклати тезата на прокурора, като обяви, че по време на деянията е имало още една бригада.

„Невъзможно е едни и същи хора да са едновременно на две различни места. В обвинението са посочва, че бригадата са изнудвали жена с 40 хиляди лева. След това се посочва, че са искали по 27 хиляди лева в три транша. Последната посочена сума влиза ли в тези 40 хиляди или не. В същото време се казва, че клиентите са искали от друго лице 30 хиляди за ремонт. При първото лице става дума за ремонт в Големия гигант в Кършияка, а за другото лице в Кючук Париж. И при двете действията са в един час. Това е невъзможно. Освен това няма данни кой и как е принуждавал посочените лица като потърпевши. Все пак става ясно, че има извършени ремонти”, каза защитата.

По време на заседанието стана ясно, че основно жени са жертвите на измама и рекет. Общо 6 са подали жалба за периода от 28.05 до 4.06 тази година.

„Всеки един е невинен до доказване на противното. Това са хора със семейства, без криминални прояви и неосъждани. Нямат престъпно мислене, полагат честен труд. Ще поискаме по-лека мярка. Марин чака бебе, а детето на Стайко е болно. Няма да се укрият и това може да се докаже от факта, че преди да бъдат задържани, всички са се явили в Четвърто районно доброволно. От доказателствата не става ясно кой е взимал сумите, как ги е взимал. По време на показанията свидетелите говорят за двама различни мъже, които така и не са установени. Веднъж потърпевшите казват, че са говорили с Жоро от Самоков, други пък казват, че са дали парите на Горан. Една от потърпевшите е от Изгрев. Тя посочва, че бригадата се е движела с бус. Установено ,че това е буса на бащата на един от задържаните – Васил, но собственикът не е строител, а фризьор. Бил е до Пловдив по работа. Явно се касае за конкурентна бригада, а не за бригадата, която седи пред вас”, допълни адвокат Венко Балтаджиев.

Всички майстори не се счетоха за виновни и поискаха да се приберат вкъщи.

В крайна сметка, след близо 4 часа заседание, магистротите освободиха 7 от задържаните. Спрямо тях бе налогена мярка " Парична гаранция". Що се отнася до останалите трима - Горан, Илия и Петър, те са с наложена мярка " задържане под стража". Според съда са налице предпоставките за взимане на най-тежката мярка спрямо тях.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина