Започва ХХХI Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва“. Очаква ни грандиозен спектакъл, в който ще се включат над 250 изпълнители. Откриването на най-големия маскараден фестивал в Европа започва днес точно в 18:00 ч. на площад „Кракра“.
„Сурва“ 2025 се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Министерство на туризма.
От 24 до 26 януари 2025 г. гостите на Перник ще станат свидетели на уникалния Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва", но и да разгледат новооткритата изложба „Живи човешки съкровища – България", където ще научат повече за Народния празник Сурва в Пернишко, вписан в Националната представителна листа през 2012 г. В експозицията, подготвена от екип на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН, която може да се види до 10 февруари в галерия „Атриум" на Областна администрация Перник са включени 42 елемента на нематериолно културно наследство, вписани в периода 2008-2024 г.За изготвянето й са използвани архивни документи, съхранявани в Националния център за нематериално културно наследство към ИЕФЕМ-БАН и е реализирана с финансовата подкрепа на Министерство на културата. Автори на изложбата са учените от ИЕФЕМ – БАН: чл. кор. проф. д.изк. Мила Сантова, д-р Милена Любенова и архитект Мирелла Кафкова.
Живото наследство са устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение, хората, които ги практикуват според ЮНЕСКО. Ето и 8-те нови попълнения за 2024 г. към Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство: "Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново", "Автентични народни хорà от село Връв", "Сладкият аромат на наследството. Боян Минчев - майсторът шекерджия", "Приготвяне на кюстендилски зелник" - с групов носител Женска група с. Жабокрът, "Дервишовден в Лесичово", "Варене на бяла халва за Сирни Заговезни", Борово, "Приготвяне на динен маджун по традиционна технология в с. Смилец", "Традицията в рисуване на етрополски "плескани" яйца".
Съорганизатори на изложбата в Перник са Областна администрация Перник и сдружение „Локално наследство", Перник./БГНЕС