Започва работата по най-мащабния проект в сферата на дигитализацията на града – създаването на Географска информационна система . Кметът Костадин Димитров и зам.-кметът по дигитализация Владимир Темелков проведоха среща с представители на фирмата изпълнител „Мапекс“ АД, по време на която бяха очертани първите стъпки по изпълнението на проекта. Консорциумът, който обединява софийска фирма и дружество от Приморско ще изпълни поръчката за 16 666 520 лв. без ДДС.
Средства за реализирането на проекта бяха отпуснати с постановление на Министерски съвет по времето на служебния кабинет „Главчев”, който отпусна целево 20 млн. лв. за ГИС.
„През последната година и половина направихме ясен план и създадохме реални възможности Пловдив да се превърне в по-добре дигитализиран град. Създаването на Географска информационна система ще подобри работата на администрацията и ще улесни ежедневието на гражданите във всички сфери“, подчерта кметът Костадин Димитров.
ГИС ще обедини всички данни, които досега съществуват само на хартия или в отделни отдели, в една електронна платформа. След въвеждането на системата пловдивчани ще могат да получават от телефона си пълна информация за издадени строителни разрешения, начин и параметри на застрояване, информация за зелените системи, инфраструктура на зелените площи, транспорт, сгради и територии, които са паметници на културата, и др. Данните ще бъдат дигитализирани, позиционирани на карта и интегрирани в една обща система. Това ще позволи по-добро планиране, прозрачност и ефективност в управлението на градската среда.
„Приоритет в този мандат са дигитализацията, образователната инфраструктура, иновациите и технологиите. ГИС е фундаментален проект за Пловдив. Имайки тази база данни ще можем да предоставим първокачествена услуга, която да бъде надграждана. Съвсем скоро започва работа и по следващия ни проект - единна мобилна платформа на Община Пловдив. Предстоят резултати с голям мащаб“, заяви зам.-кметът по дигитализация Владимир Темелков.
Изпълнителният директор на „Мапекс“ АД Александър Лазаров обясни, че компанията вече 24 години реализира проекти от този тип. „Технологията, която ще внедрим в Пловдив, ще спести значително време на общинската администрация и ще даде възможност на гражданите да получават нужната информация изцяло онлайн“, обясни той и допълни, че първият етап от проекта ще бъде разработването на специализиран софтуер и събирането на наличната информация от различни звена в общинската структура.
С внедряването на ГИС, Пловдив прави още една крачка към модерно и ориентирано към гражданите управление. Системата ще бъде от полза не само за администрацията, но и за бизнеса, инвеститорите и всички жители и гости на града, които ще имат лесен достъп до важна информация чрез дигитални канали.