Абсурдна естрадна песен, посветена на кризата с коронавирус, и записана с цел да вдъхне надежда, взриви ценителите на хубава музика. „Кураж” е творение на певците Маргарита Хранова, Кристина Димитрова, Петя Буюклиева, Джина Иванова, Христо Кидиков, Искрен Пецов, Сунай Чалъков. Текстът е дело на Иван Беловски, а музиката и аранжиментът – на Камен Николов.
Въпреки че е създадена с идеята да „остане за поколенията като свидетелство за нашия живот по време на коронавируса”, както признават авторите пред медиите, песента е стряскащ пример как една добра инициатива може да придобие изкривен смисъл.
Всичко започва от клипа, защото още преди да зазвучи първата строфа, зрителят е атакуван с потискащи кадри, с които ни заливат всички медии – носилки, цифри, кръвни банки.
Следващата порция „изкуство” идва с текста, от който научаваме, че ни стряска „невидим убиец”, тръгнал в обход. Злокобният сюжет продължава с картина на „старици провесили сухи ръце”, които: „В последната своя зима издъхват и чезнат в земята с черно лице". И за да ни стане по-хубаво, улиците пустеят, при това не само у нас, но и в Европа и в далечен Китааааааай”, а „уплахата сее навсякъде глад”.
Та ето това успя да създаде творческият гений! И накрая призова: „Кураж”.
Безвкусието на песента, независимо че в нея чуваме прекрасни български гласове, е толкова крещящо, че музикалната гилдия с християнско прискърбие просто призова: „Понякога мълчаливата съпричастност е по-добра от “пеещата”.
Ето го и текста на песента „Кураж”, който в литературните анализи учениците биха дали за пример за оксиморон:
Светът променен, замислен е днеска. Невидим убиец е тръгнал в обход.
Изпълва със страх душите човешки. Отчупва парчета от този живот.
Светът ни се срути тази година, с начало прокобно - ще има ли край.
Невинни жертви болестта не подмина, в цяла Европа, в далечен Китай.
ПРИПЕВ :
Безбройни беди светът е понесъл. И раждал надежда в най-тежкия час.
Във вяра свещена човек се е врекъл. И той устоява на злото с кураж. (2 пъти)