През 1098 г. рицарите от Първия кръстоносен поход разбиват селджукския военачалник Карбука при Антиохия.
През 1243 г. започва понтификата на папа Инокентий IV.
През 1519 г. Карл V е избран за император на Свещената Римска империя.
През 1635 г. Гваделупа става френска колония.
През 1838 г. се провежда церемонията по коронацията на кралицата на Англия, Виктория.
През 1858 г. в Болград, Бесарабия е създадена първата българска гимназия от Възраждането — Болградската гимназия
През 1914 г. австро-унгарския престолонаследник Франц Фердинанд и съпругата му са убити в Сараево от сръбския националист Гаврило Принцип, което дава повод за началото на Първата световна война.
През 1919 г. е подписан Версайския договор, който официално слага край на Първата световна война.
През 1921 г. в кралството на сърби, хървати и словенци е приета Видовденската конституция.
През 1940 г. Румъния отстъпва Бесарабия (днешна Молдова) на Съветския съюз.
През 1956 г. в Познан (Полша) започва антикомунистически бунт, известен като Познанският юни, който продължава 3 дни; потушен е с участие на 10 000 войници и полицаи, и 400 танка, при което загиват над 60 души, стотици са ранени.
През 1967 г. Израел анексира източен Йерусалим.
През 1991 г. Съветът за икономическа взаимопомощ е разпуснат.
През 1997 г. във втория мач на Майк Тайсън и Ивендър Холифийлд, Тайсън е дисквалифициран, защото отхапва парче от ухото на Холифийлд.
През 2005 г. Канада става третата държава в света, която легализира еднополовите бракове.
През 2006 г. Черна гора е приета за 192-ри член на ООН, съгласно резолюция 60/264 на Общото събрание на ООН.
Кралица Виктория (пълно име Александрина Виктория; 24 май 1819 г. -22 януари 1901 г.) е кралица на Обединеното кралство Великобритания и Ирландия от 20 юни 1837 г. до своята смърт. Освен кралица на Обединеното кралство, тя е първият монарх, използвал титлата императрица на Индия от 1 май 1876 г.
Виктория е дъщеря на принц Едуард, четвърти син на крал Джордж III. През 1820 г. умират и баща ѝ, и дядо ѝ и тя расте възпитавана от майка си Виктория фон Сакс-Кобург-Заалфелд, която е с немско потекло. Наследява трона на осемнадесетгодишна възраст след като и тримата ѝ чичовци умират без да оставят наследници. Обединеното кралство вече е установена конституционна монархия, в която монархът има относително малка директна политическа власт. Виктория се опитва неявно да влияе върху политиката и назначенията на правителството, но с променлив успех. Министър-председатели по нейно време са лорд Мелбърн, лорд Дарби, лорд Ръсел, лорд Абърдийн, лорд Палмерстън, Бенджамин Дизраели, Уилям Гладстон, лорд Солсбъри и лорд Роузбъри. Макар и да играе малка роля в политиката, тя става олицетворение на английската нация, на Британската империя, на сдържаното и образцово поведение и личния морал. Успехът ѝ като владетел се дължи на последователно заеманите от нея роли на невинна млада жена, образцова майка и съпруга, страдаща и търпелива вдовица и матриарх на голямо семейство.
Виктория се омъжва за свой първи братовчед, принц Алберт Сакс-Кобург Гота, през 1840 г. Бракът им е щастлив и техните девет деца се женят в кралски и благороднически семейства из цяла Европа, като роднинските им връзки носят на майка им прозвището „бабата на Европа“. След преждевременната смърт на Алберт през 1861 г. кралицата води затворен живот в пълен траур продължение на години. В резултат на тази изолация временно се засилват републиканските настроения в кралството, но по-късно монархията възвръща популярността си. Празненствата по повод златния (50 години) и диамантения (60 години) юбилеи от възкачването на трона на Виктория се запомнят като големи събития.
Управлението ѝ продължава 63 години и седем месеца, най-дългото в света на жена-монарх до октомври 2016, когато кралица Елизабет II я надминава, и носи името Викторианска епоха. Това е период на дълбоки обществени, икономически, военни и технологични промени в Обединеното кралство и териториална експанзия на Британската империя.
Първата половина на Викторианската епоха съвпада с разцвета на Индустриалната революция, която е свързана не само с началото на масовото използване на машини, но и с промяна на цялата структура на обществото и икономиката. Виктория е последният монарх от Хановерската династия, нейният наследник Едуард VII е вече от династията на баща си Сакс-Кобург и Гота (по-късно преименувала се на Уиндзорска).