Разпространението на грип и вируси в Пловдивско все още се задържа в ниски нива. По данни на Националния център по заразни и паразитни болести заболеваемостта в областта се е 73 на 10 000, приблизително колкото е и общата за станата. Най-високо е разпространението в групите от 0 до 4-годишни, както и от 15 до 29-годишните.
Лекари прогнозират обаче в идните седмици да настъпи увеличение на случаите: „Предстои засилване на контактите на младежи и хора в активна възраст. Обичайно в Пловдив и областта наблюдаваме увеличението на заболеваемостта в края на януари. Грипът все още е слабо разпространен, при мои пациенти все още не е бил установен случай“, коментира д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив.
Клиниката му е подобна на типична инфекция – температура, отпадналост, болки в гърлото и хрема. Върлува и респираторно-синцитиален вирус, който е съпроводен с много повишена телесна температура и продължителна кашлица.
„Възрастните понякога вдигат до 40 градуса температура. Той засяга белия дроб и бронхите. Много е неприятен, тъй като кашлицата е продължителна и има изразен задух при по-възрастните пациенти. Той е особено опасен за бебетата, тъй като предизвиква оток на най-малките дихателни пътища – бринхиоли. За съжаление, понякога има и летален край“, казва д-р Костадин Сотиров.
Както грипът, така и коронавирусите е възможно да доведат до тежки усложнения, напомня той. При някои случаи се стига до отключване на скрити заболявания.
„Има случаи, при които след боледуване от грип, слухът сериозно намалява. Възможно е отключване на диабет или други състояния. Затова при съмнения за здравето след прекаран грип, да се направи консултация с личен лекар“, съветва специалистът.
Той напомня, че най-добрия начин за предпазване от боледуване през зимния сезон е ваксинирането. От няколко месеца по аптечните мрежи в България се продава ваксина срещу респираторно-синцитиалния вирус, която след закупуване може да бъде приложена при личните лекари: „Препоръчително е да бъде поставена на бременни жени, за да може те да предадат имунитет на плода. След раждане се образуват антитела в бебето, които ще го предпазят. Спокойно същата може да се поставя и на възрастни пациенти“, казва още той.
Междувременно продължава кампанията за ваксиниране на пациенти срещу сезонен грип. „От първи януари по национална програма хората, родени през 1960г., могат да се възползват от безплатна имунизация срещу грип и пневмококи. Това са съвместими препарати и позволяват да се поставят едновременно. Те са ваксини с добри показатели, които не дават странични ефекти“, допълва специалистът.