Един от най-модерните и точни методи за оценка на състоянието в света - молекулярен тест, вече се извършва в отделението по клинична патология към КОЦ - Пловдив. Това съобщи началникът на отделението д-р Свитлана Бачурска. Тестът представлява имунохистохимично изследване на тъканни материали (биопсии) на маточна шийка.
Началничката обясни, че обикновенно биопсия се извършва след диагностицирана III В група по ПАП на цитонамазка. Биопсичният материал обаче често е много малък и това затруднява поставянето на окончателната диагноза. В тези случаи тестът за молекулярна диагностика е изключително полезен, тъй като определя точно дали има истинско предраково изменение. По този начин заболяването се „хваща” във възможно най-ранната му фаза. Тестът е на водеща американска диагностична компания.
Комплексният онкологичен център в Пловдив е първият в страната, който въвежда новото изследване. То се извършва автоматизирирано в рамките на два работни дни. На този етап обаче не се поема от Здравната каса.
Едно от най-разпространените злокачествени заболявания при жените - ракът на маточната шийка, показва трайна възходяща тенденция. Данните на Световната здравна организация сочат, че по честота се нарежда на трето място след рака на млечната жлеза и на тялото на матката. Коварното е, че преканцерозите и ранните стадии обикновено нямат кличични симптоми. Заболяването се проявява едва в напреднал стадий, когато шансовете за успешно лечение са значително по-ниски. Затова специалистите правят всичко възможно за най-ранното му откриване, чрез въвеждане на модерни и точни тестове за диагностика.