Удивителното Сахат тепе през погледа на пътешественика СНИМКИ

Автор: Plovdiv Now 6991
Удивителното Сахат тепе  през погледа на пътешественика СНИМКИ

През XVII век пътешественикът Евлия Челеби като първа забележителност на Пловдив описва Сахат тепе, на чийто връх „има една висока като минаре кула, в която е поставен часовник, който на обяд бие два пъти. Звънът му е страшен: и на изток и на запад се чува на едно конашко разстояние”.

В края на XIX век започва застояването на тепето, а през 1903 година е завършена и Протестантската катедрала. Оформя се един от най-аристократичните квартали, а през 1933 година при управлението на Божидар Здравков е завършено озеленяването на тепето и е построен емблематичният за поколения пловдивчани ресторант.

За жалост, през 70-те години на XX век, без никакви причини и обяснения пред обществото, ресторантът е съборен.

В подножието на Сахат тепе се намира площад Джумая, който винаги се е считал за център на Пловдив. През античността тук е разположен северният край на античния стадион, който е събирал цялото население на града за спортни състезания, прочутите Кендрисийски игри и гладиаторски борби.

Според късна легенда през Средновековието тук е изграден катедралният храм, носил името на една от покровителките на града „Света Петка”. След идването на османските турци храмът е превърнат в джамия”.

През вековете площадът има различни наименования „Айнал мегдан” /заради чешмата с двата чучура/, „Княз Борис”, „Александър Стамболийски”, „19 ноември”. Но и до днес, в ежедневните разговори пловдивчани наричат това място „Джумаята”.

През годините площадът, настлан с едри ломени камъни, е традиционната плаца на файтоните и по-късно на автомобилните таксита. От 1936 година от тук минават първите градски омнибуси. По-късно става част от пешеходната зона на града. Сега там е експониран разкритият при археологически разкопки античен стадион.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина