Ученици изобретяват градски въздушен траспорт в Пловдив

Автор: Plovdiv Now 4801
Ученици изобретяват градски въздушен траспорт в Пловдив

Технически университет - София, филиал Пловдив, за първи път подбира студенти за специалността „Авиационна техника и технологии“ по един нестандартен начин. Учениците от Пловдивска област са поканени да участват в конкурс „Градският въздушен транспорт през моя поглед“. Наградата за най-добрите идеи е полет с леки самолети край града, а оценката от конкурса се признава за прием във висшето учебно заведение по специалността.

Престрашилите се да участват в конкурса трябва до 7 април да представят разработките си, а на 11 април жури от преподаватели на Техническия университет – филиал Пловдив ще ги оцени по 5 критерия, като най-добрите могат да получат максимума от 100 точки.

Академичният екип на на висшето учебно заведение използва за първи път този подход към учениците, за да намери онези от тях, които имат интерес към авиацията. „Важно е тези млади момчета и момичета да имат мечти за летене и за конструиране на летателни апарати. Ние ще ги научим как да ги сбъднат. Първо идва желанието, после е реативното техническо мислене на бъдещите авиационни инженери.“ - коментира проф. д-р Въльо Николов – директор на Техническия университет – филиал Пловдив.

Подтик към нестандартното привличане на авиомечтатели е бързото развитие на авиационната индустрия в региона и в страната. Реализацията на авиационните инженери е сигурна в България и в чужбина, защото дипломите на инженерите от специалността „Авиационна техника и технологии“ се признава в цял свят. Те лесно могат да получат бривет за поддръжка на транспортни самолети в цял свят. Всяка година се приемат 20 нови студенти от България, Гърция и Македония.

Бъдещето на градските летателни средства е много по-близко до нас, отколкото си го представяме. На 11 март тази година  Ербъс представи в Германия своя летателен апарат от ново поколение „Сити Ербъс“. Той е предназначен да решава вътрешноградски и междуградски транспортни задачи. Новият летателен апарат е вече регистриран в Германия. Предстоят неговите градски полети в Германия.

Участниците в конкурса трябва да представят своето виждане по въпроса за бъдещото развитие на градската авиационна мобилност (UAM=Urban Air Mobility) в град Пловдив като част от развитието на умните градове. Интензивността на наземния трафик както и екологичните проблеми, свързани със замърсяването на околната среда се превръщат в огромно предизвикателство за съвременния свят. Ето защо все повече градове и авиационни фирми създават иновативни проекти за градска инфраструктура и екологични, автономни летателни апарати, които да превозват хора и товари в градската среда.

 

 

 

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина