Ученички от Математическата ще представят проекти на престижен форум в Охайо

Автор: Plovdiv Now 1235
Ученички от Математическата ще представят проекти на престижен форум в Охайо

Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на науката и иновациите, който се проведе в „Музейко“ и с подкрепата на Националната програма към МОН „Образование с наука". Събитието събра млади изследователи, които представиха своите проекти, открития и иновации пред широка аудитория, включително експерти, инвеститори и заинтересовани страни. Най-добрите 15 разработки поставиха сериозни предизвикателства пред журито на конкурса. Двете пловдивски ученички безапелационно спечелиха големите награди и получиха възможността да участват в Regeneron ISEF 2025, който тази година ще се проведе в Кълъмбъс, Охайо, САЩ. Това е най-големият международен научен форум за ученици, в който ежегодно участват около 1700 млади изследователи от над 80 държави. Форумът насърчава интереса към науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM) и дава възможност на участниците да представят своите изследвания на световната сцена. Те демонстрират проектите си чрез постери, презентации и демонстрации в различни научни направления. 

Демира Недева ще участва с проект "Фиксирани системи на Shapley-Shubik и Banzhaf индекси с един или двама президенти", а Димана Праматарова ще представи "Непълни с квадрати факториели на полиноми". Научни ръководители на двете талантливи математички са Мирослав Маринов и Радостин Чолаков – бивши възпитаници на Математическата гимназия в Пловдив. 

Освен участието си в ISEF, Димана Праматарова ще представя България и в Международната изследователска програма (RSI‘25) в САЩ. От 2001 г. България изпраща по двама ученици в RSI след предварителна селекция и интервю. Тази година един от тях е Димана Праматарова от XI "а" клас, която достойно представи МГ „Акад. Кирил Попов“ и град Пловдив. Тя беше избрана от жури, съставено от десет специалисти от Института по математика и информатика при БАН (ИМИ-БАН), като част от дейностите на Ученическия институт по математика и информатика (УчИМИ). Под ръководството на Мирослав Маринов, който също е възпитаник на МГ в Пловдив, Димана последователно постига успехи, започвайки от Лятната изследователска школа (ЛИШ). През последните години тя представи своите научни проекти на основните форуми, сесии и конференции на УчИМИ и УчиБАН. След успешното си участие в PROMYS Europe в Оксфорд миналото лято, RSI представлява ново предизвикателство за Димана, като ѝ дава възможност да стане част от международна общност на млади изследователи, които споделят стремежа към научна реализация и ценят екипната работа в изследователските проекти. 

Research Science Institute (RSI) е най-престижната и известна международна лятна изследователска школа за ученици в областта на природо-математическите науки. Програмата се провежда от Масачузетския технологичен институт (MIT) в Бостън, САЩ, съвместно с Центъра за върхови постижения (Center of Excellence in Education). В продължение на шест седмици 100 гимназисти от пет континента работят по изследователски проекти във всички STEM области под ръководството на водещи учени от MIT, Harvard, North Eastern University и други изследователски институции. Програмата включва вечерни лекции и дискусии с физици, математици, икономисти, психолози и ръководители на космически програми, сред които често има и носители на Нобелова награда. В научно-творческия процес учениците получават подкрепа от тютори, ментори и технически асистенти, които доброволно съдействат за съдържанието и професионалното представяне на проектите. Програмата завършва с конференция, на която разработките се представят пред всички участници и експертно жури. Участниците имат достъп до богатите дигитални, книжни, спортни и музикални ресурси на MIT.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина