Учен, който има богат опит в изучаването на близки до смъртта преживявания направи смело твърдение, че има доказателство за живот след смъртта.
В медицинската общност се разрази спор относно вероятността това да е възможно, но изглежда, че може да има някакво доказателство, че е така.
Това е промяна в света на науката, ако се окаже, че е прав, но д-р Сам Парниа - известен доцент по медицина в медицинския център Langone на Нюйоркския университет - си припомни предишни ситуации, които подкрепят твърдението му.
Британският професор твърди, че пациентите, които са реанимирани след спиране на сърцето, често в крайна сметка преживяват „всеки един момент от живота си“ отново.
Д-р Парния твърди, че този забележителен феномен се случва и в различна перспектива.
Тези твърдения вълнуват експертите от десетилетия и се казва, че това се случва само при тези, които са в клинична смърт, когато кръвообращението и дишането спират.
Говорейки пред Times Radio през септември тази година, той разкри, че милиони хора по целия свят са преминали през ранното състояние на смърт, преди да се върнат към живота.
„Невероятно, но пациентите постоянно съобщават, че въпреки че изглежда, че нямат съзнание и се предполага, че са мъртви, вътрешно те преминават през ново преживяване“, разкри той.
„Те чувстват, че собственото им съзнание, тяхната същност внезапно става обширна и става по-ясна и по-остра. Те са в състояние да съберат информация какво се случва с тях, докато лекари и медицински сестри се опитват да ги съживят.“
Поради начина, по който виждат нещата, почти на „360 градуса“, те заключават, че преживяват всеки момент от живота си, включително взаимодействията с другите от тяхна гледна точка и на другия човек.
„Например, ако са направили нещо, за да наранят някого, те преживяват отново същата болка, която е имал другият човек“, твърди д-р Парния. "Ако са направили нещо, което е довело до щастие у други хора, те изживяват отново същото щастие."
Има научно обяснение зад всичко това, тъй като проучвания в миналото показват, че човешкият мозък все още функционира за кратък период от време, след като сърцето спре да бие, въпреки че не показва никаква активност.
Мозъкът също е способен на изблици на активност до един час без кислород, докато е реанимиран.
Това може да промени правилата относно това дали хората трябва да бъдат обявявани за мъртви само три до пет минути след липса на кислород в мозъка, тъй като те все още могат да бъдат реанимирани.
„Сякаш всичко е записано в живота, което излиза на преден план като айсберг, който изплува, вие изведнъж оценявате целия си живот въз основа на призмата на морала и етиката“, обясни той.
Той посочи, че мнозина не се връщат от клинична смърт, но каза, че тези, които се връщат, са положително трансформирани, тъй като имат новооткрито разбиране за това какво представлява животът, до най-малките детайли.