Цените на бензин и дизел у нас удариха ново дъно, но в Турция чупят рекорди
Автор:
Plovdiv Now
20:30, 01.05.2025798
Цените на горивата в Турция продължават да бъдат значително по-ниски от тези в България, показа репортерска проверка на TrafficNews. Това определено засилва шопинг туризма сред пловдивчани, които често пътуват до Одрин не само за да зареждат евтина стока, но и евтини горива, като пълнят колите "до горе".
Макар цените по родните бензиностанции в момента да са най-ниските от над 3 години насам, разликата в стойността на бензина и дизела с тези в южната ни съседнка стават все по-осезаеми и карат мнозина да избират Турция не само за пазар, но и за зареждане на автомобилите си.
Към днешна дата, цените в Турция, обърнати в левове, са както следва: бензин А95 – 2,02 лв./л, дизел – 2,03 лв./л и пропан-бутан – 1,23 лв./л. За сравнение, средните цени в България са съответно 2,37 лв./л за бензина, 2,37 лв./л за дизела и 1,26 лв./л за газта. В област Пловдив, която в момента е на 7-мо място по най-ниски горива в страната, цените са съответно – 2,34 лв./л за бензин, 2,35 лв./л за дизел и 1,24 лв./л за пропан-бутан. Единствено при пропан-бутана цените са сравнително сходни, като турската газ е с около 3 ст. по-евтина от тази в България
Това означава, че пловдивски шофьори могат да спестят между 30 и 35 стотинки на литър, ако изберат да заредят резервоара си в Одрин. За резервоар от 50 литра това прави около 17 лв. икономия само от едно зареждане – сума, която в контекста на ежеседмичните пътувания не е за подценяване.
Причините за по-ниските цени в Турция са комплексни. Въпреки че през последните месеци страната увеличи специалния потребителски данък върху горивата с 6%, за да овладее инфлацията, цените все още остават конкурентни. Правителството предприема политики за намаляване на ценовия натиск върху крайните потребители, като едновременно с това балансира ефектите от инфлацията и валутната нестабилност. Към момента турската лира се търгува за 0.045 лева.
Според анализ на Reuters от март 2025 г., валутните колебания са довели до покачване на цените на енергията, но благодарение на сравнително стабилния петролен внос и местни регулации, горивата са запазили относително достъпни цени. Турция продължава да балансира между икономически натиск и социална поносимост, което е особено важно във времена на глобална несигурност.
От другата страна в България цените на горивата са силно обвързани с международните пазари и политиките на Европейския съюз. Страната ни разчита почти изцяло на внос на суров петрол и на рафинерии, зависими от глобалните логистични и икономически процеси. Акцизите, ДДС и другите налози също допринасят за сравнително по-високите крайни цени, които потребителите у нас заплащат, макар че към момента цената на петрола в световната търговия да се срина до 66,52 долара за барел.
На този фон, пловдивчани, които редовно пътуват до Одрин споделят, че освен по-ниската цена турските горива са и по-качествени, а автомобилите стават по-икономични.
„С турския бензин се усеща, че колата върви по-леко и е по-пъргава повече, а разходът е по-нисък. Зареждам и дизел, който също е доста по-качествен от този в България“, споделя пловдивчанин пред TrafficNews, който често посещава южната ни съседка.
Това отдавна е превърнало Турция в предпочитана дестинация не само за пазаруване, а и за зареждане на гориво.