Трима известни художници и дизайнери показват как се правят художествени произведения от коприва

Автор: Plovdiv Now 6299
Трима известни художници и дизайнери показват как се правят художествени произведения от коприва

Традиционната култура и фолклорът са неизчерпаем източник на опит и вдъхновение, които способстват за създаване и утвърждаване на уникални творби с български характер. Проектът „Текстил и град. Градска лаборатория за експерименти в текстила. ТекстФест Копривени творения“ провокира експериментаторски подход чрез използването на старинни технологии в текстила, които позволяват създаването на иновативни творчески проекти, утвърждаващи симбиозата между индивидуалния художествен почерк и българската идентичност.

Основната идея е да се създаде територия за експерименти и иновативност в текстилното изкуство чрез използването на нематериално наследство като инструмент за творческо вдъхновение и умение за прилагане на старинни технологии в нови културни проекти с висока художествена стойност, разказват от екипа на проекта.

Защо коприва?

Копривата е древен материал с висока символна стойност, който още от праисторически времена се е използвал за направата на обредни тъкани с място в религиозни свещенодействия. В архаичната и фолклорната култура тя е възприемана като растение с магически свойства, което има интересна роля в традиционния светоглед, европейския приказен фолклор и обредни практики. В средата на XX в. все още са живи спомените за нейната обработка, знания и умения за използването й в текстилното производство. Тази комплексна същност, обединяваща символни, духовни и практически свойства на материала, дава възможност копривата да се включи в Градската лаборатория за експерименти в текстила. От една страна, тя вдъхновява чрез старинните смисли, които носи, а от друга – представлява  предизвикателство за технологична обработка в съвременността и изразяване на нови идеи в художествени текстилни проекти.

Проектът се разгръща в три творчески работилници: Творческа работилница 1 „Анатомия на копривата“, Творческа работилница 2 – „АртЛаборатория“ и Творческа работилница 3 – „Копривени истории“, а накрая ще завърши с Второто издание на ТекстФест „Копривени творения“.

Първата творческа работилница „Анатомия на копривата“ е един своеобразен проучвателен процес, който ще се опита да пресъздаде комплексния „характер“ на копривата. В нея, заедно с изкушените за изкуство млади хора ще участват и поканените трима художници и дизайнери – проф. Лаура Димитрова, д-р Динка Касабова и Цветомир Петков – всеки един от тях е известен със своите творчески постижения и експерименти в областта на текстила. В началото ще се състои семинар, на който ще бъде представен материалът коприва с неговите културни и символни стойности. След това ще се проведе дискусия, в която на преден план ще се изложат експериментаторските подходи на авторите към проектите за използване на старинния материал за нови художествени произведения. За целта ще се следва  и изучава формата, ще бъдат използвани фотография, графични рисунки и дигитална обработка за смесване на изразните средства. Целият творчески процес ще бъде документиран и отново разискван от участниците, които също ще експериментират.

ПРОГРАМА НА ТВОРЧЕСКА РАБОТИЛНИЦА 1 „АНАТОМИЯ НА КОПРИВАТА“

Датата е 20.04.2019, събота, мястото е ул. „Четвърти януари“ № 4, ет. 2, Стария град

 11.00-11.20 Откриване - Градска лаборатория за експерименти в текстила

11.20-11.40  Доц. д-р Красимира Кръстанова - Копривата в текстила и обредните практики

11.40-12.00 Гл. ас. д-р Мария Петрова - Копривата във фолклора

12.00-12.20 Гл. ас. д-р Елица Стоилова - Копривата в кулинарията, медицината и козметика

12.20-13.00 Около чаша чай от коприва - Дискусия „Анатомия на копривата“

13.00-13.30 Проф. д-р Лаура Димитрова -Творчество и вдъхновения

13.30-14.00 Цветомир Петков - Авторски откровения с коприва

14.00-14.30 Гл. ас. д-р Динка Касабова - Цветовете на копривата – експериментално творчество

14.30-15.00 Мария Славчева - АКЕА „Медиатор“ – работа с хора със зрителни нарушения и вдъхновения с коприва

15.00-16.00 Около чаша чай от коприва - Дискусия „Анатомия на копривата“

 Екип на проекта: доц. д-р Красимира Кръстанова, гл. ас. д-р Мария Петрова, гл. ас. д-р Елица Стоилова, гл. ас. д-р Динка Касабова

Участници: Проф. д-р Лаура Димитрова, Цветомир Петков, проф. д-р Галина Лардева, д-р Анелия Авджиева,  д-р Светослава Манчева, Мария Славчева, Елица Гигова, Тинка Цанкова, студенти, ученици и други запленени от творчество с коприва 

Партньори по проекта са: Център за антропологични и етносоциологически изследвания при Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Асоциация за култура, етнология, антропология „Медиатор“ и Факултет по изкуства на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство.

Проектът се финансира от Община Пловдив Компонент 1 „Фестивали и значими събития“ и е част от Културния календар на град Пловдив за 2019 година.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина