Акция по кръводаряване ще има в Пловдив по повод наближаващия Световен ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител – 14 юни. Инициативата е на кмета Здравко Димитров.
Всеки, който желае да се включи в кампанията, може да го направи на 14, 15 и 16 юни от 8:30 до 13:00 часа в мобилен кабинет за кръводаряване, който ще бъде на улица „Емил Де Лавеле”.
Заради извънредното положение и пандемията от COVID-19 броят на безвъзмездните кръводарители в страната драстично е намалял. Районният център за трансфузионна хематология също отправи апел към гражданите да подмогнат лечебния процес на нуждаещите се пациенти. Те напомнят, че кръводаряването е полезно, а манипулациите са безболезнени и не крият риск за здравето на дарителя.
Взетата кръв се възстановява от организма за три – четири седмици, без да са необходими допълнителни мерки и усилия от кръводарителя.
До този момент няма създаден общодостъпен, качествен аналог или заместител на кръвта.