Травмите в детството водят до хронични болки

Автор: Plovdiv Now 4351
Травмите в детството водят до хронични болки

Детските травми водят не само до риск от психични увреждания в бъдеще, но и до риск от хронична болка и увреждания.

Научно изследване, представено в European Journal of Psychotraumatology, разглежда обстойно ефектите от психологическите травми в детството и техните последствия върху здравето. Анализират се данни, събирани в период от 75 години от над 800 000 доброволци. Сред заключенията на изследването най-значимо е, че хората, преминали през едно или повече травмиращи събития в детството си, са с по-висок риск от хронична болка и други заболявания в зряла възраст.

Тези, които са преживели травмиращи събития, без значение дали травмата е физическа, емоционална или сексуална, са 45% по-склонни да съобщават за хронична болка в зряла възраст в сравнение с тези, които не са изживели травма. Случаите на физическо насилие в ранните години водят до по-висока вероятност от изпитване на хронични болки в бъдеще. Колкото повече травмиращи събития е изживяло едно дете през детството, толкова по-голям е рискът от хронична болка в зряла възраст.

Причината травмите да влияят толкова сериозно на организма е, че през ранните години той е в процес на развитие. Изживяването на травмиращо събитие за детето може да го постави под силен стрес, който да забави развитието на системи в организма. Травмираните деца могат да се оплакват от често главоболие или болка в стомаха. Когато тези деца пораснат, техните отговори към стреса могат да са увредени и непълноценни, което да ги накара да търсят други начини за справянес него. Това е фактор за злоупотреба с вещества като никотин, алкохол и опиати, или пък тенденция към преяждане с вредни храни, което води до затлъстяване. Постоянният стрес поставя сърцето под висок риск, което е предпоставка за състояния като сърдечен удар, инсулт или друг проблем със сърдечно-съдовата система. Постоянното отделяне на хормони, свързани със стрес, води до реакция от имунната система – хронично възпаление, което може да доведе до трайни увреждания. 

Пост-травматичният стрес е състояние, което влияе не само психически, но засяга и здравето на организма. Порасналите деца, преминали през травмиращи събития може да не осъзнават как тези преживявания са станали част от живота им, но не е задължително те да се ръководят от тези събития и занапред. С помощта на подходящата психотерапия те могат да се справят с депресията и тревожността, причинени от спомените им за миналото.

Източник: Puls.bg

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина