Пловдив става домакин на семинар срещу недекларирания труд в земеделието

Автор: Plovdiv Now 4629
Пловдив става домакин на семинар срещу недекларирания труд в земеделието

Федерацията на независимите синдикати от земеделието /ФНСЗ/ към КНСБ организира транснационален семинар „RAISEUP“, фокусиран върху противодействието на недекларираната заетост в сектор земеделие, в контекста на социалните иновации, които са приоритет за ЕС в настоящия програмен период. Международната работна среща ще се проведе на 10 и 11 май 2018 г. в хотел „Рамада Пловдив Тримонциум”, гр. Пловдив. Участие в семинара ще вземат Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България /КНСБ/ Пламен Димитров, Генералният секретар на Европейската федерация на синдикатите от земеделие, храни и теризъм /EFFAT/ Арнд Спан, заместник-министър на труда и социалната политика, народни представители, евродепутати, представители от Главна инспекция по труда /ГИТ/ и Национална агенция за приходите /НАП/, неправителствени организации, експерти и синдикалисти от Италия, Австрия, Германия, Белгия, Чехия, Македония, Сърбия и България.

 За проекта RAISE UP

 ФНСЗ работи по амбициозен европейски проект „RAISE UP – действия на терен, иновативни подходи и ангажираност на ключовите партньори за противодействие на недекларирания труд”, финансиран по Програма на Европейския съюз за заетост и социални иновации „EASI – Progress Axis” 2014-2020. Партньори по 18- месечния проект са синдикални организации от сектор земеделие в Италия, България, Румъния и Македония, трудовите инспекции на България и Румъния и EFFAT. Основнaта цел на проекта е чрез ангажиране на заинтересованите страни в политическа дискусия да се разработят отговорни политики и мерки в принос за справянето с недекларираната работа в земеделието.

За да се постигне тази обща цел партньорството работи целенасочено за:

 Изграждане на общо разбиране за нулева толерантност към недекларирания труд и за прилагане на холистичния подход в превенцията и ограничаване на недекларираната работа в обществото;

  • Установяване на политически диалог за прилагане на този подход посредством, съвместен контрол, общ ангажимент и споделено разбиране за този феномен чрез публични средства и кампании и др. за превенция на недеклалираната работа.
  • Разработване на конкретни планове за действие и пътни карти, които са основани на доказателства и принос на всички заинтересовани страни в Общността.
  • Стимулиране на диалога и взаимното доверие между партньорите на национално, регионално, европейско ниво за ефективно противодействие на недекларираната заетост и трансформирането й в легална работа.
  • Изграждане на партньорство със заинтересованите страни, в т.ч. медиите, аналогични мрежи, политици, вземащи решения - и да популяризира резултатите от своята работа, търсейки критичен поглед отвън, за да стимулира по-голяма ефективност на действията.

 Недекларираната заетост в сектор земеделие

 „Предстоящата транснационална работна среща в Пловдив на 10 май е продължение на съвместната ни дългогодишна работа досега на национално ниво, която ни даде възможност да обединим експертизата и усилията на широк кръг от ключови актьори в тази област на действие – компетентни институции и социални партньори, за да разработим ситуационен анализ на заетостта в земеделието, който е иновативен за България заради различните гледни точки на изследване на недекларирания труд у нас.“, посочи Светла Василева, Председател на ФНСЗ.

„По време на семинара ще провокираме нашата обществена търпимост към „съвременното робство”, ще дискутираме необходимостта от интегративен и цялостен подход в противодействието с недекларирания труд в земеделието; ще коментираме темата за недекларираната работа в аспекта на българския пазар на труда и положението с експлоатацията на българи в чужбина с колеги-синдикалисти, работещи с българи в чужбина, като посочим работещи добри практики, ще обсъждаме също и полезни съвместни решения през партньорството“, допълни още председателят на земеделския синдикат към КНСБ.

„Tази дискусия ще насърчи иновативни локални практики в европейски мащаб, а засилването на транс-граничното сътрудничество между партньорите ще бъде добавената стойност от работата ни.“, категорична е Светла Василева.

 Тя подчерта още, че чрез съвместната работа със социално отговорните партньори в България по този проект ще бъде формулиран общ документ за противодействие и превенция на недекларираната работа в земеделието, който да предложи на заинтересованите институции в отделните страни, на международните органи и на социалните партньори набор от конкретни политики и мерки. „Така ще дадем своя принос и към Европейската платформа за недекларираната работа.“, подчерта още председателят на ФНСЗ.

 #PayRise – Кампания за увеличаване на доходите

 Транснационалната среща в Пловдив съвпада с европейската седмица на работното място за повишаване на доходите в земеделието в страните от Югоизточна Европа и кампанията за повишаване на доходите #PayRise, посочи Валентина Васильонова, зам. председател на ФНСЗ и координатор на проекта „RAISE UP“.

„И ние от своя страна ще се опитаме да привлечем общественото внимание върху недопустимо ниските заплати на работниците в земеделието и тежките условия на труд в този отрасъл, както и да изразим непримиримостта си към двойните стандарти и неспазването на трудовите стандарти за сметка на обогатяване и развиване на сектора с най-голяма финансова подкрепа от европейски обществени средства като реализираме една наша инициатива в рамките на международния семинар в Пловдив.“, заяви Валентина Васильонова.

Тя поясни, че участници по проекта ще посетят конкретни земеделски стопанства и ще проведат срещи с работниците на 11 май, в рамките на европейската и национална кампанияза увеличение на доходите за достойно заплащане и достойни условия на труд на всяко работно място #PayRise.

 Контекст

 Земеделието е традиционно сектор с висока степен на недекларирана заетост, поради своята сезонност и поради факта, че работниците се наемат на ден.

По данни на EURISPES - частно италианско сдружение, което се занимава с политически, икономически и социални изследвания в Италия за 2014г. недекларираната работа възлиза на 32%, засравнение тази заетост в сектора на строителството е 15,4%.

По данни на Националния статистически институт на Италия /ISTAT/ 43% от заетите в земеделието в Италия са недеклариран труд, което възлиза на около 400 000 души, в т.ч. 100 000 души, основно чужденци са обект на експлоатация и са принудени да живеят при тежки условия, далеч от санитарни и хигиенни норми. По данни на статистиките заплащането на труда на земеделските работници с нередовни договори (черна или сива икономика), обект на капоралите е около 25-30 евро/ден, което е 40% по-ниско от заплащането на италианските работници, а работният ден е 10-12 часа дневно.

Особен феномен на италианското земеделие е „капоралът” - посредникът, който предоставя работа, като взема част от изработената надница. Той действа в гетата, затворените общности, а в активния сезон един капорал може да менажира по 9-10 хиляди работници. Не е трудно да се пресметнат парите, които се въртят в сивата част на икономиката от тази дейност.

 Голям дял от работниците-мигранти в Италианското земеделие идват от Румъния, България, Балканите. По време на прибиране на реколтата тези работници се придвижват на юг от различни части на Европа и се прибират обратно след приключване на сезонните дейности. Те често живеят в гета извън населени места, рядко влизат в контакт със синдикатите или местните институции, мигрират заедно с работата от регион на регион. Във всички зони ролята на „етническия посредник” – често пъти и капорал е много важна – той произхожда от същото село, географски регион, страна, от където се набират работниците и има функционално място във веригата на организацията на труда между работника и земеделския предприемач. И за двете страни „посредникът” е удобен, защото бързо може да организира и придвижи определен брой работници от едно поле на друго.

 Българите, които живеят днес в Италия са около 100 000, от които около 30 000 души работят в земеделието - 96,1% са със срочни договори. Голяма част от тях полагат труд на полето в Южните райони на Италия. По данни на синдикатите FLAI-CGIL във Фоджа и осигурителната система в този регион те са около 4 500 български граждани. Всъщност те са многократно повече – просто са невидими, защото работят на черно. Българите, които идват в този регион да търсят работа са основно от районите около Сливен, Пловдив, Кърджали, Монтана, Търговище, Омуртаг, Попово, Варненско и др.

Въз основа на последната ревизия на заетостта в европейското земеделие (2017) можем да твърдим, че работещите наети в земеделието на ЕС се увеличават и са 10 млн. души, а 4 млн. от тях са сезонни мигриращи транс-гранични работници. Повечето от тях живеят от годишния си доход от земеделска работа. Временната работа е все по-често срещано явление особено в Южна и Източна Европа. Социалните условия и права са много по-малко в сравнение с 10 или 20 години по-рано. Изтичащата работна сила от България към страните от т.н. „Стара Европа” е повече от 1 200 000 души - официално работят извън България, над 30 % от тях са сезонни работници в земеделието на Европа. По държави данните сочат следното: в Германия - 300 000 души, в Англия - 300 000, в Италия - 100 000, в Испания - 350 000, Гърция - 120 000, във Франция – 40 000, в Австрия – 25000, в Швеция - 9 000 българи . и т.н

Европейската Платформа за борба с недекларираната работа, която стартира през 2016 г. признава, че въпреки наказателни, указателни и превенционни мерки, приети от много страни, малко са държавите, които прилагат цялостния подход в тази работа и търсят общ напредък и интегрални резултати. Затова е и апелът за повече инициативи за трансформация на нагласите и поведението в по-широк мащаб. Платформата е категорична, че за да се постигне холистичния подход публичните власти трябва да работят в тясно сътрудничество със социалните партньори. Нещо повече, насърчава се взаимодействието между ключовите партньори с цел осигуряване на по-ефективно транс-граничното сътрудничество на арената на борба с недекларираната работа. А подобряването на трудовите стандарти, социалният диалог са конкретни мерки, които допринасят в тази борба с неформалната икономика и нерегистрираната заетост.

 Официалното откриване на семинара е в 9:00 ч. на10 май 2018 г. /четвъртък/ в зала „Триадица“ на хотел „Рамада Пловдив Тримонциум”, гр. Пловдив

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина