Кампания под мотото „Трафикът на хора съществува“ започва в Пловдив. Нейната цел е да предпази хората от трудова експлоатация, съобщават от Местната комисия за борба с трафика на хора, която се присъединява към националната инициатива. Кампанията се подкрепя и от Българския червен кръст.
Кризата с коронавируса доведе до нарастване на безработицата и се създават реални предпоставки за приемане на съмнителни предложения за работа, което увеличава риска от въвличане в трафик с цел трудова експлоатация. Кампанията цели да се повиши осведомеността и чувствителността на обществото и рисковите групи по отношение на механизмите за превръщането в жертва на подобно престъпление.
Местната комисия за борба с трафика на хора и БЧК-Пловдив обединяват усилията си и планират разпространението на превантивни материали по проблема в онлайн пространството, за да достигнат до по-голям брой уязвими групи.
Организаторите призовават да бъдем изключително внимателни, особено когато заминаваме да работим извън България.
Задайте следните въпроси:
- Отнемат ли ти се личните ти документи?
- Нает си, без да си наясно къде отиваш?
- Плащат ли ти малко или връщаш дълг?
- Работиш без договор?
- Казват ли ти как да се държиш?
- Страхуваш ли се? Тормозят ли те?
- Липсват ли ти достатъчно храна, прилични работни дрехи, здравни грижи, почивка или сън?
Ако отговориш с „Да“ на един или повече от тези въпроси, ти си в риск! Защото трафикът на хора съществува!
Ако се окажете в подобна ситуация, се свържете с българското посолство в страната, в която се намирате. Потърсете помощ от полицията – дори на нямате документи. Вие вероятно сте жертва на сериозно престъпление и ще Ви окажат помощ.
Единен европейски номер за спешни случаи 112 (напълно безплатен, без роуминг, набира се без код)
Национална комисия за борба с трафика на хора – тел. + 359 2 807 80 50 (работно време: от понеделник до петък, от 9:00 до 17:30 ч.), e-mail:[email protected]
Местна комисия за борба с трафика на хора в град Пловдив – тел. +359 32 622 136, +359 889 930 955