Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което носи името „Чуйте гласа на планините и изворите – Годината на змията ни дарява с благополучие“. 2025 година бележи началото на Годината на змията според китайския лунен календар.
На 11 януари 2024 г. от 18:00 часа, зала „Съединение“, като част от национално турне, за първи път в България ще видим представление на народна музика от провинция Гуейджоу, Китай. В този спектакъл танцьорите от „Театъра на фенерите“ в провинция Гуейджоу ще покажат на публиката богатото културно наследство и артистичния чар на етническите малцинства в Гуейджоу чрез традиционни етнически народни танци, а певците им ще накарат българската публика да оцени уникалния характер на китайската провинция.
Организатори на турнето са Китайски културен център в София и Гуейджоу изпълнителен и театрален концерн, със съдействието и домакинството в Пловдив на Регионалния исторически музей.
Гуейджоу е вътрешна провинция в Югозападен Китай. Провинцията има влажен субтропичен климат. Покрива обща площ от 176 200 квадратни километра и има 6 града на ниво префектура и 3 автономни префектури. Населението на Гуейджоу е 38,5 милиона, нареждайки се на 18-о място сред провинциите в Китай и е една от провинциите с най-голям брой етнически малцинства в Китай.
Многонационалността на населението на Гуейджоу обуславя богата и разнообразна култура и провеждането на много фестивали, следващи лунния календар. По времето на първия лунен месец се провежда фестивал в Каили (градче на изток от Гуйян), по време на който се организират борби с бикове, конни надбягвания, свирене на рогове и театрални представления. Малцинствените групи в Гуейджоу са сред най-артистичните и музикални в Китай.
Гуейджоу притежава богата етнокултурна традиция и многообразни местни характеристики. Там уникалният географски чар се слива с човешкото - „Почвата и водата издигат човека“. Сред този великолепен пейзаж издръжливият и оптимистичен народ на Гуейджоу е създал голям брой литературни и художествени съкровища, наситени с местни особености.
Гуейджоу е мястото, където се произвежда известният в цял Китай ликьор Маутай. Друга характерна особеност на провинцията са покритите мостове построени от народността на дунгите, наричани зимни и летни мостове.
Не пропускайте спектакъла, с който ще се потопите в магията на китайската култура!