Светлина в тунела! Възстановяват двете чешми на Сахат тепе, ще има и поливна система
Автор:
Plovdiv Now
10:30, 19.04.20251957
Скоро пловдивчани и туристи, изкачващи емблематичния Сахат тепе (Данов хълм), ще могат отново да се освежат с питейна вода от двете чешми на хълма. Те не са функционирали повече от две десетилетия, но в момента се извършват ремонтни дейности за възстановяване на водоподаването.
Първа ще бъде ремонтирана чешмата до Телевизионната кула, след което ще започне възстановяването на тази, разположена на площадката срещу паметника на Христо Г. Данов. Това са първите стъпки в процеса на частично облагородяване на хълма.
„Предстои организирането на акция по почистване и изнасяне на изгнилата дървесина, а след това ще бъдат засадени и нови дървета“, съобщи кметът на район „Централен“ Георги Стаменов.
Планира се и възстановяване на водния часовник, разположен в близост до Телевизионната кула. Паралелно с това се водят преговори с международна компания за изграждане на слънчев часовник до Часовниковата кула. „Проектът за водния часовник е изработен на база световни образци и ще бъде единствен по рода си в България“, допълни Стаменов.
Възстановено е и водоподаването до горната част на тепето и през летните месеци поливната система там ще заработи.
Кметът изрази надежда, че в следващия бюджет ще бъдат предвидени средства и за изграждане на ново осветление по алеята, водеща към лятно кино „Орфей“. Разчита на дарители за изграждане на система за виеонаблюдение на тепето.
„Пловдив е хълмовете и реката. Надявам се да ги запазим за бъдещите поколения. Не може само да се хвалим с тях, а да не ги поддържаме“, заяви Георги Стаменов.
През ноември миналата година пловдивчани, живеещи в района на Данов хълм, внесоха петиция с над 500 подписа в общината, в която настояват за спешни мерки за облагородяване на тепето. Те се обърнаха с апел към кмета Костадин Димитров, зам. кмета по екология Иван Стоянов и кмета на Район „Централен“ Георги Стаменов, в който изброяват серия проблеми, чието решаване не търпи отлагане.
Сред най-важните и неотложни проблеми са посочили премахването на изгнилата дървесина и прочистване на зелените площи от изсъхнали и опасни дървета, подмяна на осветлението, поставяне на допълнителни кошчета за отпадъци, подмяна на изпочупените пейки с по-качествени, ремонт на пътеките, изграждане на поливна система и видеонаблюдение.
В писмото си те напомнят, че от 2014 година има приет План за управление на Данов хълм, в който са разписани мероприятията, необходими за опазване и възстановяване на парка, но към момента нито една от препоръките не е изпълнена.