Света София – Премъдрост Божия, почита Църквата днес

Автор: Plovdiv Now 1919
Света София – Премъдрост Божия, почита Църквата днес

Днес, понеделник след Томина неделя, почитаме въплътената Божия Премъдрост - София - Бог Слово - Иисус Христос според старата традиция на този ден да Му бъде отдавана слава в храмовете, посветени Нему. Български храм, в който тази традиция някога е била утвърдена, е "Св. София" в гр. Сливен. А в миналото в областта на София съборът също се е провеждал в понеделника след Томина неделя.

Храмовете, които са били или все още са посветени на Премъдростта Божия София, са "Св. София" в Константинопол, "Св. София" в нашата столица София, "Св. София" в Солун, "Св. София" в Охрид, "Св. София" в Киев и във Велики Новгород и много други. 

Описанието на иконата "София-Премъдрост Божия" и нейното разбиране може да стане след като се прочете Словото, дадено от Създателя. 

Няма консенсус в  църковните среди относно образа на мъдростта.Някои от тях считат, че  централната фигура на този образ е Богородица. Със сигурност може да се каже, че святото лице е криптиран образ на духовно тайнство, което дава надежда за бъдещ вечен живот. 

Иконата датира от края на 17 в, и е изографисана в Киев. Сюжетът е заимстван от църквата на Юстиниан във Византия.
Иконата свидетелства за изпълнение на древното пророчество : символически показва как чрез Божията Майка Божията Майка се въплъщава Божията Премъдрост - Христос. 

Иконата изобразява храм с покрив, поддържан от седем колони; вътре в храма, върху облак, стои Богородица с Младенеца на гърдите Си. Над покрива - Господ с архангелите, в подножието на храма - старозаветните пророци, предсказали раждането на Христос. Върху корниза на покрива има надпис - цитат от Стария завет: „Мъдростта създаде дом за себе си и установи седем стълба“, на седемте стъпала на храма (изобразяващи Божията църква на земята),са изброени имената на седемте добродетели: вяра, надежда , любов, чистота, смирение, доброта и слава.

От двете страни на Отца са изобразени седемте архангели с разперени крила, държащи в ръцете си знаците на Неговата служба: от дясната страна - Михаил с огнен меч, Уриел - със светкавица, Рафаил - с алавастра на мира; от лявата страна - Габриел с цвете лилия, Селафиел - с броеница, Йехудиел - с кралска корона и Барахиел - с цветя на бял плат. 

На гърдите на Божията Майка е изобразен Предвечния Младенец, благославящ с дясна ръка, а в лявата държи света.

За какво се молим пред иконата

Пред иконата се молим за благополучие в семейството и в дома, при трудности в избора на решение. Иконата дарява мъдрост и укрепване на вярата. 

Молитва

Недостижима и Всепета Премъдрост Божия, наречена София, девствена душо, приеми молебенното пеене от нашпите скверни и недостойни уста. Не е красива песента в устата на грешниците, но и разбойник с едното слово се спасява, митар ще се оправдае с въздишка и дъщерята ханайска с майчина молитва ще се изцели, защото Ти Господи, Си Благ и Човеколюбив, защото Ти Господи идваш в мир да ни просветиш и грешниците да опростиш, и разум на неразумните да дадеш, и жадуващите души да чуят благите думи на Твоето учение, и ще напоиш самарянина с жива вода, на блудника ще дадеш целомъдрие, на разбойника ще отвориш райските порти, защото Ти Си Благ Подател, Вразумител и Животохранител, Христе Боже наш, и на Тебе  принасяме своята възхвала, слава, чест и благодарност и славославим и се прекланяме пред Безначалния Твой Отец, и с Пресветия и Благ, и Животворящ Твой Дух, и с Пресветата и Пренепорочна Твоя Майка, Владичица наша Богородица и Приснодева Мария, сега и винаги и во веки веков. Амин.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина