Св. Паисий Светогорец и иконата на Богородица Троеручица почита Църквата днес

Автор: Plovdiv Now 1406
Св. Паисий Светогорец и иконата на Богородица Троеручица почита Църквата днес

Свети Паисий Светогорец и иконата "Света Богородица Троеручица" почита Църквата на 12 юли.

Свети Паисий Светогорец, със светско име Арсений Езнепидис, е известен гръцки прорицател, схимонах от Вселенската патриаршия. На 13 януари 2015 г. е канонизиран за светец от Светия синод на Вселенската патриаршия, а църквата чества празника му на 29 юни (по нов стил) и 12 юли.

Роден е на 25 юли 1924 г. в гръцкото селище Фараса в Кападокия, Турция. На 7 август 1924 г. е кръстен от енорийския си свещеник (който по-късно също става светец) Арсений Кападокийски. Заминава за Гърция при размяната на населението по силата на международен договор - гърци от Мала Азия се прехвърлят в Гърция, а турци, живеещи в Гърция, се заселват в Турция. Отраства в град Коница, Епир. Там завършва основното си образование с успех.

От малък той проявява интерес към Църквата и аскетския монашески живот. Служи три години и половина като радист по време на гражданската война (между правителствените войски и комунистически партизански отряди). След приключване на военната си служба, през 1949 г. той заминава в Света гора. За една година напуска Света гора, за да помага на своите сестри, след което се завръща. През 1956 г. той е подстриган в монашество с името Паисий. Подвизава се като монах в Света Гора, манастира „Стомион“ в Коница и Синайската планина.  

Умира на 12 юли 1994 г. Погребан е в Суротския манастир „Свети Йоан Богослов“ край село Суроти, дем Седес, Гърция.

На 12 юли Православната ни църква почита и иконата на Пресвета Богородица, наричана Троеручица. В България има не едно и две такива изображения.

Първата икона на Света Богородица Троеручица се пази на Света гора Атон. Тя е свързана с конкретно събитие от живота на св. Йоан Дамаскин (VІІІ в.), което далеч надхвърля рамките на личната история. Заради пламенната защита на светите икони светецът бил наклеветен от иконоборците пред халифа на Дамаск, отрязали дясната му ръка до китката и я закачили за назидание на градския площад.

Той измолил да му я върнат, прибрал се вкъщи и прекарал цяла нощ в молитва пред иконата на Пресвета Богородица, като държал отсечената част плътно на мястото й и просел изцеление. Задрямал от умора, а когато се събудил, ръката му била възстановена – от посичането останал само белег. В памет на чудодейното изцеление свети Йоан изковал сребърна ръка и я прикрепил към долната част на иконата, откъдето тя получила името си Троеручица, т.е. Триръка.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина