Стратегии, които помагат да се концентрираме

Автор: Plovdiv Now 1501
Стратегии, които помагат да се концентрираме

Смартфони, следене на повече мобилни устройства едновременно и други подобни са причината да не можем да се съсредоточим за повече от няколко минути. Предпочитате ли да гледате сериали с кратки епизоди, вместо дълъг игрален филм? Посягате ли постоянно към телефона си, за да го проверявате за съобщения, докато гледате телевизия? Не сте единствените. Мнозина от нас установяват, че вниманието им непрекъснато се разконцентрира и все по-рядко успяват да го задържат върху нещо. Отдавна не е тайна, че модерните технологии – и на първо място социалните медии – се отразяват негативно върху продължителността на вниманието и способността ни за концентрация, пише obekti.bg.

За този феномен се е наложил терминът „TikTok мозък“, което ще рече, че TikTok и неговите бързо сменящи се видеа вредят на капацитета на нашия мозък. Но как да излезем от това положение? Да изхвърлим смартфона си в близката река и да се изолираме от съвременното общество не е решение. Дигиталният детокс, при който за известно време се въздържаме от Фейсбук и со., помага само временно. За щастие, има средства и начини, които ще ни помогнат да увеличим продължителността на вниманието си поне малко и да подобрим способността си за концентрация.

Ето някои съвети:

Избягвайте мултитаскинг

Вършите три задачи едновременно, като за целта ви е необходима само една трета от времето, ако ги изпълнявахте последователно? За съжаление на практика това е невъзможно. Доказва го американско изследване, обхващащо повече от 200 студенти, които практикували мултитаскинг. Според резултатите от изследването участниците се разсейвали значително по-бързо, трудно различавали важното от маловажното и имали забавени реакции.  Друго проучване показало, че постоянното превключване между задачи и дейности намалява както качеството, така и ефективността на работата ни. Следователно мултитаскингът не само не пести време, но влошава и когнитивните умения. Ако имате чувството, че срещате проблеми с концентрацията, може би ще помогне умишлено да се съсредоточавате само върху едно нещо наведнъж.

Практикувайте осъзнатост

Може да звучи изтъркано, но редовното практикуване на осъзнатост, най-вече медитирането, се отразява положително на мозъка и когнитивните умения. Изследване от 2019 г. , публикувано в списание Frontiers in Human Neuroscience, показва, че дори десетминутната направлявана медитация може да удължи продължителността на вниманието. Ето защо който медитира редовно, се концентрира по-добре.

Четете книги

Четенето има множество предимства за човешкото здраве. Например любителите на книгите живеят до 2 години по-дълго от хората, които не обичат да четат. Освен това четенето се отразява благоприятно на мозъка, както показва изследване на Университета Емори, Джорджия. Според него колкото по-дълбоко се потапяме в сюжета на някой роман, толкова повече области на мозъка ни се активират. Тази активност остава повишена дори няколко дни след като сме прочели книгата. Колкото повече четем, толкова по-силни стават сложните невронни мрежи, така че да прилагаме концентрацията, необходима за четене, и в други области.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина