Проектът на Градска художествена галери я – Пловдив „Изкуство от Париж – Андрей Лекарски, Лъчезар Ошавков и Никола Манев #Заедно в Пловдив“ ще представи от 5 до 30 септември 2018г. за първи път в съвместна изложба в България трима от най-известните български художници, които през последния половин век живеят и творят в Париж, Франция, черпейки вдъхновение от богатата култура на двете държави.
Авторите, които са и приятели от детските си години, шеговито са озаглавили своята изложба „Трима парижани в Пловдив“.
Лекарски, Манев и Ошавков са много добре познати във френските артистични среди, както и сред ценителите и изследователите на изобразителното изкуство у нас. Макар всеки от художниците да има отделни изяви в България, тримата заедно досега не са били представяни в нашата страна.
За първи път изобщо това се случи тази пролет в Париж, където техни творби бяха изложени едновременно в Българския културен институт. При откриването на изложбата бяха представени и книгите "Пленникът на светлината" за Никола Манев с автори Елка Няголова и Валерий Пощанов, "Андрей Лекарски" от Аксиния Джурова и автобиографичната "Лъчезар Ошавков" на френски език.
Съвместната изява на артистите ще предложи впечатляващ паралел между техните стилове, художествени и идейни търсения през последните години. Такава експозиция дава представа и за някои тенденции във френското и в европейското изобразително изкуство изобщо.
За огромно съжаление, преди дни ни напусна големия Никола Манев. Приятелите му Андрей Лекарски и Лъчезар Ошавков настояха тази изложба въпреки това да се състои, защото по думите на Ошавков: "Един художник продължава да живее чрез картините си".
И така - откриването е на 5 септември от 18,00 часа в Залите за временни експозиции на ул. "Княз Александър I"№15.
НИКОЛА МАНЕВ
Никола Манев е роден на 28.08.1940г. в град Пазарджик, но от поколения наред родът му е свързан с град Чирпан. Учи в Художествената академия в София. Първата си изложба прави в Смолян през 1961 г. През 1962 г. заминава за Франция, където е приет в Академията за изящни изкуства в Париж и завършва живопис в класа на проф. Морис Брианшон. Установява се в Париж и работи в ателието си в Ил Сен Луи. Умира във френската столица на 25.08.2018г.
Любовта към рисуването дължи на своя баща арх. Стефан Манев и на неговия приятел - живописеца Васил Стоилов. Има над 160 самостоятелни изложби в цял свят и участие в много групови изложби и биеналета. Създал е повече от 5000 творби, голяма част от които са притежание на музеи, обществени и частни колекции в над 30 държави. През април 2018 г. Никола Манев и колегите му и близки приятели Андрей Лекарски и Лъчезар Ошавков за първи път правят съвместна изложба, която се провежда в Българския културен институт в Париж, където са представени и три биографични книги за тях.
Манев живее и твори повече от 50 години във френската столица, но остава завинаги свързан с България. През 2000г. купува Тянковата къща – старинна възрожденска къща в Чирпан, която дарява на общината и по негово настояване тя е реставрирана и превърната в галерия. При откриването й дарява свои творби, с което поставя началото на нейния фонд. Галерията носи неговото име и от септември 2003 г. заедно с общината всяка година организира Есенни дни на културата в Чирпан, по време на които различни творци са удостоявани с награда.
Художникът е правил дарения на свои творби и на други български градове - Ловеч, Троян, Пазарджик, Полски Тръмбеш, на Икономическия университет във Варна.
Никола Манев е член на Управителния съвет на Есенния салон на изкуствата в Париж. Носител е на наградата на френското правителство за чуждестранни художници-стипендианти (1966), на златен медал от конкурса "Шенавар" във Франция и на наградата за демокрация на къщата "Форд" в Париж (1968).
Почетен гражданин е на Чирпан (2003), Варна (2012) и Пазарджик (2013). Носител е на наградата "Златен век" - звезда, на българското Министерство на културата (май 2013). През октомври 2016 г., по време на Годишната среща на местните власти на Националното сдружение на общините в Република България, Никола Манев е обявен за "Общински дарител на годината за средни общини".
Последната изложба, която организираше приживе, ще се открие само броени дни след кончината му – на 5 септември 2018г. в обичания от него град Пловдив, в Градската художествена галерия. Тя е и първата съвместна изложба на Лекарски, Манев и Ошавков в България. Те заедно я нарекоха шеговито „Трима парижани в Пловдив“.
АНДРЕЙ ЛЕКАРСКИ
Андрей Лекарски е едно от най-авторитетните имена в днешното европейско изкуство. Той е роден на 02.12.1940 г. в София, но от 1962г. живее постоянно в Париж, Франция.
1953-1959г. - Стипендиант в Средното художествено училище „Суриков“ в Москва. Дипломира се със златен медал. Между завършилите училището са едни от най-големите имена на руския авангард: Шемякин, Целков, Янкилевски.
1961-1962г. – студент в Художествената академия в София
1962г. - Заминава за Париж, където е приет за студент в Парижката художествена академия.
1969г. - Паралелно завършва училище по кинорежисура в Париж.
1970г. – Първа самостоятелна изложба живопис в Мексико, която съвпада с началото на движението „хиперреализъм“.
1972г. – Първа самостоятелна изложба скулптура. Експеримент с кинетични гумени скулптури.
1978г. – Музеят на модерното изкуство на град Париж откупува картината на А.Лекарски „Катя в страната на чудесата“.
1993г. – По време на мащабната му изложба от скулптури на площад „Станислас“ в град Нанси Лекарски е отличен с ордена на града.
2000г. – Първата в света „Билборд“ изложба, гр.София.
2001г. – Експериментирайки с възможностите на компютърното създаване на творби, Андрей Лекарски поставя началото на „дигиталната живопис“, която тепърва прохожда.
В продължение на 50 години професионална дейност Лекарски има повече от сто участия в изложби във Франция и много други държави. Произведенията му са пръснатия по целия свят и името му е широко известно в международните професионални среди. Негови творби се намират в редица галерии в България и извън нея и преди всичко в частни колекции.
Той е един от тримата българи, наред с „Кристо“ Явашев и Жорж Папазов, чиито творби са притежание на Музея на модерното изкуство на град Париж. Две негови скулптури притежава град Версай – в Спортния център „Порш Фонтен“ и пред хотел „Трианон“. В парка на културния център Пре Монкре в град Понт –а – Мусон е разположена колекция от паркови скулптури на Андрей Лекарски. Две негови творби могат да се видят в прочутото парижко гробище „Пер Лашез”, превърнало се с годините в скулптурна галерия на открито. Монументалната му творба „Строителят на въображаемото“ е ситуирана само на десетина метра от гроба на Шопен, посещаван от десетки хиляди туристи дневно. Скулптури на Лекарски се намират в София и в комплекса „Албена“(„Албена блус“ и „Тиквата на надеждата“).
„За мене живописта е бавен процес – разказва Андрей Лекарски. Необходими са ми два до три месеца за всяка една от моите картини, защото работя с техниката хиперреализъм. За това е нужно време, докато при скулптурата трябват повече пари, но времето е много по-кратко и динамично.“
Андрей е син на генерал Крум Лекарски – първият българин, участвал на олимпиада (Париж 1924 г.). Два пъти е печелил най-престижното състезание по конен спорт в света - тридневната надпревара в Аахен (Германия), а през 1933 година наградата му връчва самият Гьоринг. Връща се от фронта като победител, става заместник-министър на отбраната и въпреки заслугите си, два пъти преживява драмата на политическите гонения.
„Баща ми беше голяма звезда. Като състезател имаше популярността и славата на Гунди, разказва Андрей Лекарски. Гордееше се, че на бял кон е приемал парада в деня, в който обявяват България за република. Той познаваше Георги Димитров, командва българската войска през Втората световна война, има много отличия. Това обаче не попречи, през петдесетте години да го обявят за английски шпионин и да го мъчат цяла година в ареста. После го изпратиха в Белене.“ А.Л.
ЛЪЧЕЗАР ОШАВКОВ
Лъчезар Ошавков е роден в гр. Видин на 30.09.1940 г.
1959г. - Завършва Художествена гимназия в София.
1966г. – Дипломира се в Художествената Акдемия в София в ателието на проф. Георги Богданов.
1968г. - Установява се в Париж.
1973г. - Започва да работи с парижката галерия на Етиен де Козон, където редовно показва изложби и до днес.
1979г. – Дипломира се в Сорбоната „История и социология на изкуството“.
Изложби:
През 80 те години излага в галерии в Лос Анджелис, Ню Йорк, Далас, Монреал и Токио.
1992г. - Галерия "Лехал", Париж
1996г. - Ретроспективна изложба в замъка Малестроа
1997г. – Министерство на финансите, Париж
2000г. - Имението Саломон де Ротшилд, Париж
2002г. - Галерия "Мод д,експресион", Перпинян
2003г. - Галерия "Принсес", Ница
2006г. – Български културен институт в Париж, съвместна изложба със скулптора Георги Чапкънов
2012г. - Галерия "Етиен де Козон" - ретроспективна изложба
2014г. – Галерията на Ножан сюр Марн - съвместна изложба с Андрей Лекарски (скулптура)
2015г. – Самостоятелна изложба „Париж – Ню Йорк“ в Български културен институт в Париж
Редовно организира изложби в парижкото предградие Ножан сюр Марн, където от 1986 г. се намира неговото ателие
2016г. - Галерия "Етиен де Козон" - съвместна изложба с фотографии на
Жан-Пиер Моска и скулптора на Калина Мюлер
Участва редовно в парижките Салони : Независимите художници, Есенния Салон, Салона на френските художници и Салона "Компарезон нувел".
Участие в общи и съвместни изложби в България:
1983г. – Международно биенале на графиката
1985г. – Галерия на СБХ, на ул. „Шипка“№ 6, София, където участвах с едно платно
1994г. - Галерия „Витоша“, София, съвместно с Никола Манев, Андрей Лекарски и Симо Меркадо.
Самостоятелни изяви:
Между 1995 и 2010 редовно прави свои изложби в галерия „Кавалет“, Варна
2006г. - Френски културен институт, София
2009г. – Галерия „Класика“
2010г. – галерии в Ловеч и Търново
2012г. - Галерия „Арте“, София.
Лъчезар Ошавков е автор на фрески, мозайки и други декоративно-монументални произведения, реализирани в Скопие (1968), Париж (1970 - 1985), Маракеш (1986 - 2003), Виареджо (2004 - 2007). Носител е на френски и международни награди.