Социалната тревожност, известна също като социално тревожно разстройство или социална фобия, е състояние, което засяга психичното здраве, характеризиращо се с интензивен и инвалидизиращ страх от ситуации в социална среда.
Симптомите, които предизвиква състоянието, се усещат от потърпевшия на емоционално, физическо и когнитивно ниво, причинявайки сериозен дискомфорт, който може да доведе до социално избягване. Хората със социална тревожност се страхуват да не бъдат оценени негативно от другите, което може да породи чувство на смущение, стеснителност и дори депресия.
Въпреки че е нормално човек да изпита социално безпокойство в нови или непознати ситуации, когато тези страхове продължават, причиняват значителен дистрес и ограничават живота, е възможно да се касае за социална тревожност. Състоянието обикновено се проявява по време на младостта при хора, които са много срамежливи.
Социалната тревожност може да засегне работата, училището и други ежедневни дейности и дори може да затрудни намирането и поддържането на приятелство. Последствията от състоянието често водят до изолация и самота, както и до прекъсване на взаимоотношенията, включително тези със семейството, колегите и приятелите. Социалната тревожност е второто най-често диагностицирано тревожно разстройство.
Има два вида социална тревожност: специфична и генерализирана. Пример за специфична социална тревожност е страхът от говорене пред групи, докато хората с генерализирана социална тревожност са тревожни, нервни и се чувстват неудобно в различни социални ситуации.
Много по-често хората със социална тревожност страдат от генерализиран тип на това разстройство. За генерализирана форма на социална тревожност може да се касае, когато се проявяват безпокойство, нерешителност, депресия, смущение, чувство за малоценност и самообвинения в повечето житейски ситуации. Възможностите за лечение често включват подпомагане на човек да развие по-здравословни мисловни модели и механизми за справяне с тревожността.