След петицията за Данов хълм: Пари няма - но действаме!
Автор:
Plovdiv Now
13:30, 29.12.20241368
През ноември пловдивчани, живеещи в района на Данов хълм, внесоха петиция с над 500 подписа в общината, в която настояват за спешни мерки за облагородяване на тепето. Те се обърнаха с апел към кмета Костадин Димитров, зам. кмета по екология Иван Стоянов и кмета на Район „Централен“ Георги Стаменов, в който изброяват серия проблеми, чието решаване не търпи отлагане.
"За съжаление за един от най-красивите и зелени хълмове в града не се полагат достатъчно грижи и той отдавна не е привлекателно място на пловдивчани. Настояваме градските власти да направят необходимото, за да може както пловдивчани, така и туристите, които посещават Столицата на културата, да се качват с удоволствие на това любимо място. В апела, който подготвихме, сме посочили най-належащите проблеми. Създали сме петиция в интернет," - съобщиха инициаторите. А сред най-важните и неотложни проблеми са посочили премахването на изгнилата дървесина и прочистване на зелените площи от изсъхнали и опасни дървета, подмяна на осветлението, поставяне на допълнителни кошчета за отпадъци, подмяна на изпочупените пейки с по-качествени, ремонт на пътеките, изграждане на поливна система и видеонаблюдение.
В писмото си те напомнят, че от 2014 година има приет План за управление на Данов хълм, в който са разписани мероприятията, необходими за опазване и възстановяване на парка, но към момента нито една от препоръките не е изпълнена.
Преди празниците вносителите на петицията са получили и отговор от район "Централен". От кметството уведомяват гражданите, че експерти от районната администрация и ОП "Градини и паркове" периодично извършват санитарна сеч и прочистване. Също така извършват и залесителни мероприятия. По отношение на допълнителните кошчета и нови пейки става ясно, че пари няма.
Във връзка с изграждането на поливна система от кметството съобщават, че предстои ВиК да пусне помпената станция, която подава вода до върха на хълма, а през 2025 година да бъде изградена и поливна система. Но с уточнението - от кметството са изпратили писмо до общината с искане да бъдат отпуснати 300 лева за възстановяване на алейната инфраструктура. Кметството има и одобрени от НИНКН проекти за изграждане два часовника - слънчев и воден, но пари отново няма.
В писмото се изброяват и дейностите, предприети през последните години за облагородяване на хълма. Към тях са причислени изграждането на фонтана на стълбите на Каменица, ремонта на Певческо дружество "Ангел Букорещлиев" и именуването на алея на името на известния композитор Милчо Левиев.
"Като цяло писмото не звучи опимистично, защото в него липсват реални срокове, а от всичко изброено става ясно, че за най- належащите дейности няма предвидено финансиране. Колкото до състоянието на тепето - пловдивчани, които се качват до Часовниковата кула, сами могат да преценят какво е. Ще продължим да настояваме за по-активни мерки за опазването и възстановяването на хълма," - коментира вносителят на петицията Маргарита Дачева пред TrafficNews.
Публикуваме и пълния текст на отговора на петицията.
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДАЧЕВА,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,
Във връзка с апел от живущите и работещите в района на Данов хълм — Район „Централен”, относно належаща необходимост от облагородяване района на Сахат тепе (Данов хълм), съгласно изброените неотложни проблеми, Ви уведомяваме:
На територията на район „Централен”, включително на Сахат тепе, редовно се извършва оглед на декоративната дървесна растителност. Експерти от районната администрация и ОП „Градини и паркове” следят за наличие на потенциално опасни и болни дървесни видове, които впоследствие се отстраняват. Периодично се извършва санитарно прочистване на растителността на пловдивските тепета, както и се отстранява паднала дървесна маса вследствие на аварийни ситуации.
Постоянните дейности по поддръжка на парковите територии се извършват от служители на ОП „Градини и паркове". Допустими са всички дейности, характерни за нормалната поддръжка на парковите зони. Това включва дейности както сме споменали по-горе санитарни сечи, оформяне на декоративна и храстова растителност, както и подновяване на растителността чрез ежегодни залесителни мероприятия — засаждане на дървесна и храстова растителност. Създадена е системност в провеждането на основните дейности по поддържане на зелената система: нови засаждания, поддържане на фитосанитарното състояние на дървесната растителност, коситби, отстраняване на антропофитни растителни елементи (плевели, бурени), почистване на площите и др.
Всяко засаждане и/или премахване на декоративна дървесна растителност е съгласувано с ландшафтни архитекти от ОП „Градини и паркове”. През пролета, в период на вегетация, се прави оценка на наличната дървесна растителност и се издават заповеди за прочистване на изсъхналата такава или във влошено фитосанитарно състояние. През последните години се наблюдава силно нарастване на дървесната растителност от вида гледичия и айлант — нехарактерни, силно агресивни инвазивни за региона ни видове. При отстраняването им се засаждат местни, характерни за град Пловдив видове, съобразени с нашите географски ширини.
Относно подмяната на наличните пейки с по-качествени и поставяне на допълнителни бетонови кошчета за отпадъци, където се събират повече хора, Ви осведомяваме, че на този етап няма налични средства за закупуване на нови пейки и кошчета за дребни битови отпадъци, които да бъдат монтирани (разположени) на територията на Сахат тепе. Служители на ОП „Градини и паркове” се грижат за поддръжката и ремонта на наличните пейки, които често са обект на вандалски прояви и биват разрушавани.
През последните години по инициатива на кмета на район Централен, с доброволци и неправителствени организации бяха проведени няколко акции по почистване и облагородяване на тепето. По време на акциите предварително се набелязват проблемните зони и участниците имат възможност да дадат предложенията си за промяна на настоящия облик на тепето, а експерти и активисти да споделят своите възгледи и идеи за неговото облагородяване. Самото облагородяване на хълма, преминава през два етапа — почистване на пространството от отпадъци и залесяване. Дейности които са осъществени: отваряне на водоскоците (премахване на натрупаната прыт от водоскоците), почистване на пространството от отпадъци, разширяване на напоителната система, отваряне на стълбищата; разчистване на алеите от предварително изрязани храсти и клони. Извършен е обстоен обход и анализ на тепето, като са маркирани дървета, храсти и друга растителност, които трябва да бъдат премахнати. С поредицата почиствания, които множество граждани и организации редовно извършват на хълма, и вы връзка с цялостния облик на този символ на града, локализирахме замърсените зони, и почистихме достъпните от тях. Направени са първите проби и се засне ромона по хълма.
Припомняме, че през 2020 г. вековната Часовникова кула на върха, която е включена в „Списък на народните старини”, обнародван в ДВ бр. 221 от 1927г. като „Часовникова кула на Сахат тепе от средните векове върху мястото на античен часовник” и ДВ бр. 4 от 1995г. като архитектурно-строителен паметник на културата от национално значение и съгласно S 10, ал. от преходните и заключителните разпоредби на ЗКН притежава статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение”, бе реставрирана и въстановена. Същата е осветена с художествено осветление. Днес като една от забележителностите на град Пловдив се издига внушително на хълма и е възвърнала блясъка си.
Следващата стьпка в социализацията на тепето е възстановяването на водният часовник, съществувал през П-ри век. В редица исторически източници се твърди, че на хълма по времето на Римската империя е имало водно съоръжение за отмерване на времето.
Районната администрация е съгласувала с НИНКН (Национален институт за недвижимо културно наследство) схема и инвестиционен проект за обект: „Поставяне на елементи на градското обзавеждане — слънчев и воден часовник в парк ”Данов хълм” (Сахат тепе), гр. Пловдив; части: архитектура, конструкции, технология на КРР, геодезическо заснемане, електрическа, паркоустройство и благоустройство, технология, фаза: технически проект в зона „В“ — маршрута от Часовниковата до телевизионната кула, като има издадено разрешение за поставяне. Реализацията на двата часовника освен като атракция, са и с образователна цел: физичното измерение — време, историята на отмерването на времето и как то се е отмервало в античността. Двете съоръжения ще са с минимални размери, като по този начин няма да нарушават силуета на парка, а само ще го допълват като атракция, като ще се наблегне на благоустройството и паркоустройството, като се ремонтират настилки, подпорна стена и стълбище, ще се разчистят издънки, както и ще се засадят тревисти и декоративни видове.
Възстановена е рухналата подпорна стена на Сахат тепе. Оригиналният зид от преди 100 години запази автентичния си вид, като изцяло е обновено и выстановено осветлението от улица „Ангел Букорещлиев” до площадното пространство на тепето.
Възстановени са стълбите на „Каменица”, които са връзката между пешеходната зона на Главната улица и Сахат тепе. Реализирана е водна каскада, фонтан, пейки, озеленяване и скулптурна композиция.
Пловдивското певческо дружество (ППД) „Ангел Букорещлиев”, с усилията на председателя и диригент г-н Илиян Тиганев, вече посреща публика в обновената и ремонтирана сграда на дружеството на ул. „Ангел Букорещлиев” № 18 и в своя камерна зала. Благодарение на извършения ремонт на близо 100-годишната сграда — дом на дружеството, хористите вече имат условия за репетиции и представят изкуството си пред публика. Няколкомесечният ремонт и обновяване на Дома на ППД „Ангел Букорещлиев” се осъществи с финансиране, осигурено от кмета на Община Пловдив г-н Костадин Димитров и помощта на дарители.
По предложение на Сдружение за култура и образование „Милчо Левиев“ и благодарение на бившия кмет на Община Пловдив г-н Здравко Димитров, главната алея на Данов хълм (Сахат тепе) беше именувана на известния пловдивски композитор и музикант Милчо Левиев, във връзка с културния му принос в национален и международен план, като изтъкнат български творец.
По въпроса касаещ изграждане на поливна система на хълма с цел опазване на зеленината, Ви осведомяваме, че в момента ОП „Градини и паркове” предстои да пусне в експлотация помпена станция, която да подава вода към върха на Данов хълм. През 2025 г. при осигурено финансиране от Община Пловдив, ще бъде възстановена и изградена поливна система.
Предвиждаме да възстановим водните атракциони по целия хълм, да сложим повече пейки и кошчета, да разширим напоителната система, за да може наистина във високата му част да бъде зелен оазис.
Целите и задачите на Район „Централен“ е да се поддържа съществуващата инфраструктура и системно да се благоустрояват зоните за отдих.
В Район „Централен“ през 2024 г. е склочен договор за „Проектиране, авторски надзор, изграждане, реконструкция, рехабилитация и ремонт на инфраструктурата в защитените зони на територията на район Централен”, на обща стойност 2 160 000 лв. с ДДС, с неосигурено финансиране.
При извършване ремонт на инфраструктурата ще бъде обмислен варианта да се монтират препятствия, които възпират нарушителите, които навлизат в защитената територия и паркират на пешеходната алея.
Изпратено е писмо до Община Пловдив, с искане за осигуряване на 300 лв. за ремонт на пътната и алейна инфраструктура.
Като заключение на гореизложеното за предприемане на посочените дейности при осигурено финансиране по договор за „Проектиране, авторски надзор, изграждане, реконструкция, рехабилитация и ремонт на инфраструктурата в защитените зони на територията на район „Централен”, поетапно ще се извършва благоустрояване, ремонт на инфраструктурата и выстановяване на елементите на градската среда.