След години на затишие: Кариерата в Шишманци пак е на дневен ред – какво показва новият доклад?
Автор:
Plovdiv Now
19:30, 22.04.2025589
След години на затишие – възобновяват разговорите за кариерата в Шишманци. Инвеститорът „Холсим“ е готов да представи пред обществеността Доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) и вече е насрочил срещи, научи TrafficNews. Те ще се проведат на 27 май – в читалището на Шишманци „Св. св. Кирил и Методий“ от 17:30 ч. и в читалището в Раковски – от 14:00 ч.
Всеки заинтересован може да се запознае с пълния набор документи, налични в сградата на кметството в Шишманци, както и онлайн на сайта на РИОСВ – Пловдив. Писмени становища по инвестиционното предложение вече се приемат в община Раковски, деловодството на местната власт в Шишманци и в регионалната екоинспекция.
Припомняме, че австрийската компания добива варовици от два участъка в района, като концесията на единия е изтекла, а другият все още е в експлоатация. Договорът с Министерството на енергетиката за последното е в сила до 2037 г.
Преди три години обаче дружеството заяви намерение да разшири дейността си, обхващайки ново находище – „Шишманци-3“. Това предизвика сериозно обществено недоволство и протести. Жители на Шишманци и Белозем дори организираха жива верига в знак на несъгласие с добива на инертни материали в непосредствена близост до домовете им. Те настояха институциите да упражнят правомощията си и да спрат разширяването на кариерата.
Документът разглежда потенциалното въздействие от добив и преработка на варовици на площ от 94 000 кв.м. Докладът е изготвен от софийската фирма „Менекс“ ЕООД – специализирана в екологични оценки.
Според данните, находището обхваща 94 дка, от които 64 дка ще се използват за реален добив, а останалите 28 дка – за складиране и преработка. „Холсим“ заявява, че няма да се експлоатират едновременно повече от едно находище – при започване на добив в „Шишманци-3“, дейността в „Шишманци-2“ ще бъде преустановена.
Само 400 метра делят концесионната площ от най-близката жилищна сграда в селото. Разстоянието до Болярино е около 3 км. Според доклада, пробивно-взривните дейности ще се извършват от североизток, а "естественият борд на кариерата ще служи като преграда към населеното място". Гората на Шишманция, които е защитена зона, се намира на разстояние от 1150 метра.
Инвеститорът планира концесия със срок от 35 години, като годишно ще се добиват и обработват до 750 000 тона варовик. Очаква се за този период да бъдат иззети над 2 123 500 куб. м. минна маса (включително запаси и откривка).
Експертите посочват, че макар въздействието върху геоложката основа да е пряко, отрицателно и необратимо, то ще бъде с нисък ефект, поради ограничените мащаби и локалния характер на дейността. Те не очакват отрицателно въздействие върху подземни или повърхностни води, почви, въздух или здравето на населението.
Докладът е застъпил и близката археология. Според информация от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и „Археологическа карта на България“, кариерата попада в обхвата на два археологически обекта – надгробни могили, част от могилен некропол, със статут на недвижими културни ценности от национално значение. След теренен оглед, извършен от Регионалния археологически музей – Пловдив, е установено, че в границите на „Шишманци-3“ не се откриват реални археологически находки. По тази причина НИНКН е изразил положително становище.
Въпреки това, редица са негативните становища, подадени от местната власт и Инициативния комитет срещу кариерата. Дали те ще бъдат взети предвид ище спрат ли инвестицията на „Холсим“ предстои да разберем. TrafficNews ще продължи да следи темата.