Най-много от сигналите, получени в отделите „Закрила на детето“, след които са проведени проверки, са при родителски конфликти, в които са въвлечени деца. На второ място са проведените проверки в образователни институции след сигнали за тормоз над непълнолетни. При някои от установените нарушения става въпрос за неизвършени проверки от директори във връзка със сигнали за упражнено физическо и психическо насилие над ученик.
В част от проверените обекти е констатирано, че с учениците не са провеждани разговори, беседи и лекции на теми, свързани с насилието и тормоза. От страна на училищния екип не са предприети действия за приобщаване на учениците със специални образователни потребности.
Според данните през 2024 г. Държавната агенция за закрила на детето е извършила 243 проверки за спазване правата на децата. От тях 84 са по сигнал, 124 са планови и 33 са за проследяване изпълнението на дадени задължителни предписания. В образователните заведения също са извършени и планови проверки от страна на Държавната агенция „Закрила на детето”, чиято цел е изследване на ефективността в работата в училищата и детските градини по предотвратяване и рехабилитация на различни видове насилие върху децата, работата с деца/ученици с проблемно поведение, както и при кризисни ситуации. Проведен е и планов контрол на тема „Работа по превенция на насилието и подкрепа на деца, по преодоляване на проблемно поведение и успешната им ресоциализация“ в трите специални училища към МОН – възпитателни училища-интернат и социално-педагогически интернат.
В резултат от всички извършени проверки са издадени 182 задължителни предписания с 954 конкретни мерки за изпълнение за отстраняване на констатирани нарушения, придружени с подробни писмени методически указания за изпълнението им и механизъм за взаимодействие между отговорните институции.