Ще попречи ли онлайн обучението за оформянето на успеха на учениците за първия срок?

Автор: Plovdiv Now   912
Ще попречи ли онлайн обучението за оформянето на успеха на учениците за първия срок?

Ще попречи ли онлайн обучението за оформянето на успеха на учениците в края на първия срок? Този въпрос терзае педагози и ученици след въвеждането на дистанционна форма обучение от 29 януари до 4 февруари в учебните заведения на територията на Пловдив и областта заради епидемичната обстановка.

Краят на първия срок е 2 февруари, като именно през идната седмица се очаква педагозите да поставят финални оценки за усвоения материал на учениците през тези шест месеца. По закон обаче това няма как да се случи при онлайн форма на обучение, заявиха пред TrafficNews учители в града под тепетата.

Тази ситуация предизвиква затруднения сред педагозите и учениците, които все още не са приключили с текущите изпитвания, контролните и класните работи, необходими за оформяне на оценките в края на първия учебен срок. Това означава, че те имат срок от само два дни - на 27 и 28 януари, когато учениците са присъствено на училище, за да наваксат и да оформят срочните оценките.

„Тези два дни са крайно недостатъчни за оформянето на оценките за първия срок. Голяма част от нас прогнозираха, че онлайн обучението предстои още когато започнаха да следят епидемиологичната обстановка в страната. Поради тази причина започнахме да изпитваме учениците още в началото на януари и направихме класните работи, за да не ни се налага да правим това в последните дни от срока”, разказа пред TrafficNews Гергана Аланджийска, преподавател по български език и литература в основното училище в село Царацово.

По нейни думи тази задача ще бъде по-сложна за колегите й, които преподават по биология, химия и други предмети, тъй като са с по-малко седмични часове – по един или два на седмица.

„При малките ученици, които са в начален етап това не е толкова притеснително, но в прогимназиален и гимназиален етап ще е доста по-сложно. Такова затруднение ще изпитат най-вече колегите, които имат по-малко седмични часове. В това число влизат учителите по човек и природа, биология, химия, физика и други. Имам колеги, които също очакваха преминаването към онлайн обучение и започнаха с изпитванията от доста по-рано, но има и такива, които се оплакват, че идните понеделник и вторник са крайно недостатъчни за оформяне на оценките за срока, тъй като все още не са успели да изпитат всички ученици”, допълни тя. Предполага, че при липса на такава възможност, педагозите най-вероятно ще сформират оценка на база нанесените до този етап такива.  

Както TrafficNews съобщи учениците в Пловдивска област ще преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4 февруари. Мярката цели намаляване разпространението на грип и остри респираторни заболявания на територията на областта и ще влезе в сила след съгласуване с Министерството на здравеопазването и Държавния здравен инспектор.

Решено! Всички ученици в Пловдив и областта минават онлайнТова важи за периода от 29 януари до 4 февруари

Припомняме, че Община Пловдив обмисля дали да обяви 6 и 7 февруари за неучебни дни. По този начин двата дни ще се слеят с междусрочната ваканция на учениците, която е на 5 февруари. Кметът на Пловдив Костадин Димитров заяви, че решението ще бъде обявено в понеделник след като се запознаят с данните за заболеваемостта, предоставени от РЗИ-Пловдив.

Кметът на Пловдив решава дали да удължи междусрочната ваканцияИма вероятност 6 и 7 февруари да бъдат обявени за неучебни дни

Междувременно кметът на община "Родопи" Павел Михайлов обяви 27-и и 28-и януари за неучебни дни. На този етап такава вероятност за училищата в Пловдив обаче не е коментирана.

До сряда в сила остават и временните противоепидемични мерки, въведени на 22 януари със  заповед на директора на РЗИ – Пловдив д-р Аргир Аргиров. Преустановяват се профилактичните прегледи, задължителните имунизации и реимунизации и плановите консултации на здрави бременни жени и деца. Спират се и свижданията в лечебните заведения за болнична помощ и в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни.

За ограничаване на заболелите в организираните детски и учебни колективи се въвежда засилен филтър за недопускане на деца с клинични симптоми на грип и остри респираторни заболявания. Ще се извършва и засилена текуща дезинфекция. Остава в сила и препоръчителното носене на маски в лечебните заведения, аптеките и други затворени помещения, в които има струпване на хора.

По данни на РЗИ-Пловдив около 20% са заболелите ученици в областта, а отсъстващите учители са 8 на сто. От днес едно училище в Хисаря и едно в село Стряма са преминали на онлайн обучение, тъй като заболеваемостта при ученици е над 30%.

Подобни новини

...

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина