Писателката Марго Бисноу от Вашингтон, която работи в американското правителство в продължение на 20 години, написа интересна книга „Отглеждане на предприемач: Как да помогнете на децата си да постигнат мечтите си“. Авторът интервюира млади бизнесмени и техните родители, за да разбере с какви методи са ги възпитавали.
Изследователката сподели откритията си с читателите на Make It. Родителите, които са отгледали успешни деца, са се справили отлично. Тя била обаче изненадана, че много от тях признават, че има няколко неща, които биха искали да направят по различен начин, ако можеха да се върнат назад във времето.
На първо място, има прекомерен фокус върху оценките и постиженията. Въпреки че образованието е важно, според Марго децата трябва да му се радват.
„Понякога родителите насърчават децата си да прекарват по-малко време в това, което наистина обичат, и повече време в учене или извършване на дейности, които ще ги направят по-конкурентоспособни. Тези родители осъзнават, че придобиването на умения в това, което децата обичат, е, напротив, много полезно в началото на кариерата им“, казва Бисноу.
Прекомерна загриженост
„Разбира се, че искаме да предпазим децата си, но ако ги държим твърде здраво, родителите често се оплакват: „Иска ми се да са независими, преди да отидат в колеж“ или „Не трябваше да поправям всичко вместо тях, прави пътя толкова лесен". Много е важно да се научите да решавате проблемите сами." Сега те разбраха, че устойчивостта е ключът към успеха", обяснява авторът на книгата.
Повече отговорност
„Родителите се опитват да не претоварват децата си със задължения. Аз самата съжалявам, че не дадох на децата си повече домакински задължения: те трябваше не само да оправят леглото си и да поддържат стаята чиста, но и да перат, готвят, помагат в градината. Самата аз свършвах тези задачи. По ирония на съдбата сега децата ми искат да имат тези умения в гимназията!“ - обяснява писателката.
Избягване на рискове
Разширявайки тази точка, Марго Бисноу отбелязва: „Много хора казват на децата си да бъдат внимателни и да възприемат „най-безопасния“ подход. В крайна сметка, когато са поели големи рискове, за да започнат нов бизнес или да поемат по различен път, за да постигнат мечтите си, ние се гордеем с тях. Те обаче питат: „Накарах ли ги да се страхуват?“ Страхът от риск изчезва, когато не се страхувате да се провалите.”
В крайна сметка авторката на книгата буквално изрази основната идея на книгата си в една теза. "Никой не е идеален. Ние правим най-доброто, на което сме способни. Докато децата ни знаят, че са обичани, те ще бъдат добре", завършва Бисноу.