Римската гробница „Малтепе“ край село Маноле със заявка за световно археологическо събитие СНИМКИ

Автор: Plovdiv Now 24492
Римската гробница „Малтепе“  край село Маноле със заявка за световно археологическо събитие СНИМКИ

Уникалната римска гробница „Малтепе“ край пловдивското село Маноле ще бъде открита за посетители до края на другата година. Последните открития на археолозите дават надежда, че това ще бъде научна находка от световен мащаб.

Директорът на Регионалния археологически музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов и 15 археолози работят от 2 години на могилата Малтепе край пловдивското село Маноле, финансирани от Община Пловдив. Вчера те бяха посетени от министър-председателят и министъра на културата, които се запознаха с последните им открития.

През последната седмица там археолозите започнаха разкриването на  монументален гробен комплекс, какъвто не е откриван нито на Балканите, нито на територията на Европа.

15 души и един багер „копаят“ в момента историята на тези земи край бъдещата Европейска столица на културата. Могилата е с диаметър на основата 140 м и е висока 26 м.

Малтепе се намира на 20 км източно от Пловдив и според обещанието на премиера трябва да е разкрита външно за септември 2019-а година.

„Няма да си играем на части. Догодина е пикът на Европейска столица на културата, като обектът с музей и всичко останало би трябвало да е готов до есента на 2019 година. Това ще е добър подарък за Пловдив и Европа. Това са обекти, които не можем да форсираме. Виждате – разкриват неща с четки. Но грубата работа ще я направим бързо – булдозери, багери, всичко каквото е  необходимо на археолозите“, отсече премиерът. 

По думите му всички тези средства, които се влагат в археология един ден ще се изплатят не само като пари, но и ще вдигат огромно самочувствието на българите.

До септември следващата година се очаква да бъде разкрита цялата гробница Малтепе в землището на село Маноле край Пловдив, но отсега е ясно, че тя е заявка за световно археологическо събитие.

 

 

Могилата „Малтепе” е на 300 м. от ж.п. гара и на около 600 м. от центъра на селото. Достъпът до могилата „Малтепе” от селото е пешеходен, автомобилен или с велосипед. Теренът, на който е разположена, е с площ от 11 дка.

Могилата „Малтепе” е регистрирана като недвижима културна ценност – археологически обект в Автоматизираната информационна система „Археологическа карта на България” под Регистрационен N: 10001496

Разположена на 171 м. надморска височина, това е най – голямата надгробна могила на територията на България, с размери – диаметър 90 м и височина 22 м.

Могилата „Малтепе” представлява част от голям тракийски могилен некропол, свързан с историята на античния Филипопол в периода І в. пр. Хр. – ІІІ в. сл.Хр. Върху по-голяма част от могилния насип през 2003 г. са извършени геофизични проучвания от Регионален археологически музей Пловдив и специалисти на Националния археологически институт при БАН София, в резултат на което е установено наличието на различни типове гробни съоръжения. Могилата представлява комплекс от централна гробница и вторични гробни съоръжения, свързани най-вероятно с тракийския владетел Реметалк ІІ, съюзник на римските императори, и неговата фамилия. Проучването, консервацията, реставрацията и експонирането на гробните съоръжения в могилата ще представи пред българските и чуждестранни туристи една реконструкция на древните религиозни вярвания и погребалните практики на тракийските владетели, управлявали царството на одрисите и Филипопол в периода І в.пр.Хр. – ІІІ в.сл.Хр.

В югоизточна посока, на 70 м. от могилата „Малтепе” , през 2003 г. е извършено археологическо проучване на по-малка по размери могила, представляваща крематориум, в който са изгаряни членовете на царската фамилия, чийто останки са погребани в могилата „Малтепе”.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина