Реставрираните врати на Дома на благотворителността и народното здраве „Димитър Петров Кудоглу” ще бъдат експонирани в зоната на Централна поща, където се е издигала сградата преди да бъде съборена през 1973 г. Инициативата е на Общинския институт „Старинен Пловдив”, който съхранява красивите творби от дърво с флорални елементи и метален подпис ДК.
Безценните за историята на града експонати са част от изложбата „Вратите на благотворителността” по повод 160-годишнината от рождението на Димитър Кудоглу и могат да бъдат видени в Балабановата къща. До този момент те са съхранявани в къща „Бирдас”, където се пазят и две от страничните врати на сградата. Реставрирани са от специалистите в „Старинен Пловдив”, пише plovdivtime.bg.
Вратите са едно от малкото останали материални свидетелства за Дома на благотворителността. Мебели оттам са експонирани в къща „Недкович”, а в Медицинския университет са запазени мебелите от заседателната зала. Всички тези знаци, които разказват историята на големия дарител присъстват в изложбата със снимки и записи с разкази, които посетителите могат да чуят чрез QR код.
В експозицията са подредени и документални пана с много интересни факти за Дома на благотворителността и делото на Димитър Кудоглу. По време на откриването прозвуча и химнът на Дома в изпълнение на студенти от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев”.
Зад проекта, който разказва за делото на великия дарител, стоят консорциум „Изкуство и образование”, НБ „Иван Вазов”, „Държавен архив”-Пловдив, МУ-Пловдив, както и наследниците на Кудоглу семейство Братанови.
„Когато си говорим, какво е будител, можем да дадем и пример – Димитър Кудоглу е човекът, който пълни думата със съдържание”, каза зам.-кметът Пламен Панов. Той припомни, че вече е задвижена процедурата да бъде експониран бюст-паметникът на дарителя в Цар Симеоновата градина.