Работим от вкъщи? Как да поставим граница между личния и професионалния живот?

Автор: Plovdiv Now 7828
Работим от вкъщи? Как да поставим граница между личния и професионалния живот?

Вече повече от година работодатели и работници биват поощрявани да създадат условия за работа от вкъщи. Доколко обаче хоум-офисът ни прави ефективни и достатъчно активни както в работата, така и в личния живот?

Преди пандемията "носенето на работа вкъщи" бе проблем, а в момента е практика. На заден план е темата за баланса между кариерата и личния живот. Лекарите и психолозите смятат, че липсата на такъв е опасна за здравето - лицата, които работят много часове на ден, показват по-висока смъртност от тези, които имат ограничен работен ден (20%); служителите, които работят без ваканция, по-често страдат от инфаркти (с 30 до 50% повече случаи, отколкото сред тези, които почиват); жените, които нямат свободно време от работа, страдат от депресия по-често от тези, които имат възможност да отделят повече време за семейството; трайно претоварване с работа и емоционален натиск причиняват бърнаут и хроничен стрес при всички категории служители; постоянното участие в служебни дискусии влияе върху концентрацията. 

Гледането в телефона, докато се разхождате, пък може да е не по-малко опасно от шофирането с мобилно устройство в ръка. 

Докато властите призовават да останем вкъщи, за да съхраним здравето си, проблемът за баланса между работата и личния живот е не по-малко актуален, отколкото е бил и през изминалите години. Най-труднопостижим е този баланс за работещите жени и хората на ръководни позиции. 

Ето и няколко позабравени начина да поставим граница между личния и професионалния живот: 

1. Планиране

Забелязвали ли сте как времето просто лети, а резултатите, които постигате, са минимални. В същото време, работите нон-стоп и чувствате невероятна умора? Това означава, че не планирате времето си ефективно. 

Най-трудно е да определите колко работа е "достатъчна за днес", ако задачите се трупат една след друга. Ако нямате план, се захващате с всичките наведнъж. Това обаче води до истински хаос и напрежение. Ако планирате внимателно деня си, ще имате стратегия как да се справите с всяка задача. Освен това, ще знаете кога можете да спрете да работите, без да се чувствате непълноценни, тъй като ще се получили удовлетворението от свършените задачи. 

2. Споделяне

Не се страхувайте да делегирате част от задълженията си на други хора. Идеята, че никой не може да свърши работата им по-добре от тях самите, е разпространена сред повечето хора. Така, дори когато имаме възможност да доверим някоя дребна задача на някого, не се възползваме от нея. Вместо това, се опитваме да държим всичко под контрол. 

Запомнете, че не сте вие центърът на Вселената. Никой не подценява възможностите ви, но няма нищо лошо в това да оставите колегите си да покажат своите. Особено ако вие сте шефът. Не се притеснявайте да поискате помощ - това само ще сплоти колектива и ще го направи по-ефективен. 

3. Определете приоритетите

От една страна трябва да определите най-важните задачи в работата, а от друга - да прецените правилно кое е с приоритет в конкретния момент - работата или семейството. За щастие, повечето работодатели в днешно време са отворени за почасова работа или плаващо работно време. Ако е трудно да разпределите времето си, обмислете този вариант. 

4. Излючете всички устройства

Веднага, щом работното ви време свърши, изключете компютъра, телефона, таблета. Помните ли времената, когато нямахме смартфони, айфони и таблети? Хората определено работеха по-ефективно. Ако изскочеше нещо след работно време, то можеше да почака до сутринта. 

Какво се промени? Нищо, освен навикът ни да четем съобщенията си в мига, в който ги полочаваме. Затова спрете да вдигате телефона и да отговаряте на съобщения, ако работното ви време е приключило. Позволете на ума си да присъства там, където е и тялото ви. Първоначално няма да е лесно, но ще се превърне в един от най-добрите ви навици. Ако работите от вкъщи, това със сигурност ще ви помогне да разграничите работата от почивката. 

5. Поговорете със себе си

Странен съвет, нали? 

Но път е един от най-важните. Психолозите смятат, че постоянната ни ангажираност е само в ума ни. Ако сме прекалено отдадени на работата си, може просто да се опитваме да компенсираме пропуските в другите области на живота си, или пък да се опитваме да докажем нещо на другите. 

Затова трябва да проведете максимално искрен разговор с "вътрешното си аз". Това ще ви помогне да разберете защо се криете зад работата си. Имайте предвид, че отричането на проблема единствено води до неговото задълбочаване. 

Не забравяйте, че успехът на един бизнес отдавна не е в ръцете на работодателите. Зад успелите компании се крие трудът на  висококвалифициран персонал. От вас се искат само две неща - да подобрите квалификацията си и да начертаете границите. Това е здравословен баланс, който ще ви направи по-ефективни в работата, но и в личния ви живот. 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина