Десетки разгледаха културното наследство на Пловдив не с очите, а с всичките си сетива СНИМКИ

Автор: Plovdiv Now 3859
Десетки разгледаха културното наследство на Пловдив не с очите, а с всичките си сетива СНИМКИ

Част от градското културно наследство на Пловдив представи Интерактивен маршрут "Усети града 2" по интерактивен начин чрез сетивни задачи.

Маршрутът се преминаваше със затворени очи с предварително подготвен водач.Периметърът му беше от Цар-Симеоновата градина до пл. "Ст. Стамболов". В него преминаваха и хора със зрителни затруднения. Участниците се запознаха с места от значение за градската култура, памет и наследство, както и с паметници и скулптори на видни пловдивски майстори като Жорж Трак и Цвятко Сиромашки. Началната точка беше фонтанът "Деметра" в Цар-Симеонова градина и завърши пред сградите на БНР и БНТ – Пловдив.

„Усети града 2“  беше представен на  кръгла маса на 19 октомври 2018 г. в ПУ „Паисий Хилендарски“, където бяха дискутирани предизвикателствата пред представянето на градско културно наследство по сензорен начин. На кръглата маса присъстваха представители на местни и национални институции, граждани със затруднения, студенти, преподаватели от катедра Етнология на ПУ. Гост беше и Аксиния Бутева – представител на Министерство на културата на РБ.  

Маршрутът е резултат от антропологично изследване чрез сензорна етнография, част от научно-приложен проект „Сензорно представяне на градско културно наследство“ на Асоциация за култура, етнология и антропология „Медиатор“. Проектът е финансиран от Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria, и реализиран в партньорство с Философско-исторически факултет ПУ "Паисий Хилендарски", Център за антропологични и етносоциологически изследвания към ПУ и Национален център за рехабилитация на слепи – Пловдив.

 

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина