Прокуратурата не е съгласна с гаранцията на петролния бос Живодар, пусна протест
Автор:
Plovdiv Now
22:00, 23.12.20241064
Пловдивската прокуратура е протестирала освобождаването от ареста на петролния бос Живодар Терзиев, който бе арестуван в рамките на операция за неутрализиране на схема за фиктивни сделки с дизелово гориво.
Прокуратурата огласи подробности от досъдебното производство, според които дружества са декларирали доставки до полеви учебен полигон „Ново село“ – американска база, на дизелово гориво в огромен размер и с нулева акцизна ставка. Другият привлечен като помагач е Борис Иванов, който е собственик на фирмата-превозвач, която е работила с дружеството на Терзиев „Зара – Е".
На 14-ти този месец се проведе заседание, на което се гледаха мерките им за неотклонение , а след запознаване с доказателствата, съдът прецени да ги пусне от ареста под парична гаранция в размер на 25 хиляди лева за всеки от тях. Това обаче не се хареса на държавното обвинение, тъй като според наблюдаващия прокурор, има достатъчно доказателства, с които магистратите да има наложат по-тежка мярка. Така на 27-ми декември ще се проведе ново заседание пред втора инстанция.
Припомняме, Терзиев е собственик на старозагорската фирма „Зара – Е" и бивш шеф на Петролната и газова асоциация у нас. Според прокуратурата за времето от 2014 г. до 2024 г. фирмата му е декларирала пред митническите органи, че е зареждала с гориво американската база на учебния полигон „Ново село", което е освободено от акциз и ДДС съгласно споразумение между България и САЩ, подписано през 2006 година.
Установено е, че доставките всъщност не били извършвани, а данъчните облекчения били получавани въз основа на неистински или с невярно съдържание документи, сред тях имало такива, в които са замесени имената на швейцарско дружество и на американски военнослужещи в НАТО, които не са имали представа за престъпната схема. Щетите за бюджета от неплатения акциз и ДДС били за 9,5 млн. лв.
В съдебната зала стана ясно, че плащанията са ставали от името на американска компания, а през тези 10 години към митниците са подавани документи, че за това гориво се дължи нулев акциз, но не е имало реакция от институциите. Според прокуратурата ще се разследва и евентуално участие на служители от ведомства-НАП и митници, които са били замесени в схемата.
Адвокат Светлана Петкова, която защитава Живодар Терзиев заяви, че са подали сами сигнал до и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов веднага, когато са се усъмнили в истинността на документацията. По думите й те са сезирали и Американското посолство. Тя категорично подчерта, че клиентът ѝ е жертва на измамата, а когато са узнали, веднага сами са сигнализирали с подробен сигнал. Тя разказа, че до всичко се е стигнало в края на юли месец, когато са се обадили на Терзиев от агенция Митници, които хващат товарене на горивото.
Според адвокатката на петролния бос, организаторите на схемата са Станислав Морфов и Борис Иванов. Стана ясно, че през есента на 2014 г. с него се свързал Станислав Морфов, директор на международните сделки на „Нафтекс Петрол" ЕООД, който му обяснил, че фирмата му прикючва с дейността си и издирва дружество с данъчен склад.
Обяснил му за доставките на дизел до Ново село, свързал го с дългогодишния си партньор Борис Иванов, чиято компания доставчик на горива за американската армия „Мимако" ООД. Така те били купувани от фирмата на Живодар Терзиев и фирма „Митън Ханделс" на Ваня Шпилек и превозвани от „Мимако".