Пловдив чете кани днес на представяне на „Идеи без граници. 30 интервюта със световни артисти от България“ във FLUCA - Austrian Cultural Pavilion
Събитието е с участието на Георги Господинов и Даниел Ненчев, с начален час - 14 часа.
“Идеи без граници” събира най-добрите 30 интервюта на журналиста Даниел Ненчев със световни артисти от България. Книгата включва 200 фотографии, очерци и интервюта с личности, които създават нови измерения в изкуството и повлияват на милиони хора по света.
Събитието е част от фестивалната програма на деветнадесетото издание на "Пловдив чете".
Даниел Ненчев е завършил българска филология и журналистика за електронни медии в СУ „Св. Климент Охридски“. Работи по двете си специалности като водещ, сценарист, редактор и автор за медии като Bulgaria ON AIR, БНТ, bTV, БНР, Дарик радио, Капитал, Дневник и др. Масово видима работата му става в периода 2010–2015, когато е водещ на „Денят започва с култура” по БНТ 1. От началото на 2019 година е автор и водещ на предаването за нови идеи и съвременна култура “Мултимедия” по телевизия Bulgaria ON AIR.
Георги Господинов (1968) е поет, писател и драматург. “Един от най-важните европейски писатели днес“, пише за него аржентинският писател и историк на четенето Алберто Мангел.
Влиза в литературата със стихосбирките си Лапидариум и Черешата на един народ.
Международна известност му носи дебютният роман Естествен роман, публикуван на 23 езика.
Романът Физика на тъгата (2012) печели Наградата за централноевропейска литература “Ангелус“ (2019) и Международната литературна награда “Ян Михалски“ (2016), връчвана в Швейцария. Финалист е на няколко европейски и американски награди, сред които ПЕН Американ Транслейшън Прайз, Премио Стрега Еуропео и др. Романът излиза на 18 езика, сред които френски, английски, немски, испански, италиански, арабски. За него пишат издания като “Ню Йоркър“, “Ди Цайт“, “Либерасион“. “Истинското търсене на Георги Господинов е как да живеем с тъгата”, пише “Ню Йоркър“ в голяма статия за романа. “Дяволска книга. Незабавно да се прочете…“, възкликва философът Жан Люк Нанси в “Либерасион“. Според нобеловата лауреатка Олга Токарчук този роман е безспорна част от съвременния европейски канон.
Господинов е автор на пиесите D.J. и Апокалипсисът идва в 6 вечерта, на либрето за опера Space Opera (2015, Познан, композитор: Александър Новак), на графичния роман Вечната муха (с художника Никола Тороманов).
Под името му излизат също така четири сборника с разкази, първият от които е И други истории (2001), а последният - Всичките наши тела. Свръхкратки истории (2018). Сляпата Вайша, кратка анимация по едноименния му разказ (реж. Теодор Ушев), е финалист за наградите Оскар 2017.
Живее на различни места, където го отведат книгите му. През 2018 е за година в Ню Йорк с писателската стипендия на Кулман Център към Нюйоркска обществена библиотека. А през 2019/2020 е в Берлин по покана на Wissenschaftskolleg.
Най-новата му книга е романът Времеубежище, която излиза през април 2020 в пика на карантината и пандемията и заема челните места в класациите за най-търсени книги.