Представят книга с най-добрите 30 интервюта на журналиста Даниел Ненчев със световни артисти от България

Автор: Plovdiv Now 10792
Представят книга с най-добрите 30 интервюта на журналиста Даниел Ненчев със световни артисти от България

Пловдив чете кани днес на представяне на „Идеи без граници. 30 интервюта със световни артисти от България“ във FLUCA - Austrian Cultural Pavilion

Събитието е с участието на Георги Господинов и Даниел Ненчев, с начален час - 14 часа.

“Идеи без граници” събира най-добрите 30 интервюта на журналиста Даниел Ненчев със световни артисти от България. Книгата включва 200 фотографии, очерци и интервюта с личности, които създават нови измерения в изкуството и повлияват на милиони хора по света.

Събитието е част от фестивалната програма на деветнадесетото издание на "Пловдив чете".

Даниел Ненчев е завършил българска филология и журналистика за електронни медии в СУ „Св. Климент Охридски“. Работи по двете си специалности като водещ, сценарист, редактор и автор за медии като Bulgaria ON AIR, БНТ, bTV, БНР, Дарик радио, Капитал, Дневник и др. Масово видима работата му става в периода 2010–2015, когато е водещ на „Денят започва с култура” по БНТ 1. От началото на 2019 година е автор и водещ на предаването за нови идеи и съвременна култура “Мултимедия” по телевизия Bulgaria ON AIR.

Георги Господинов (1968) е поет, писател и драматург. “Един от най-важните европейски писатели днес“, пише за него аржентинският писател и историк на четенето Алберто Мангел. 

Влиза в литературата със стихосбирките си Лапидариум и Черешата на един народ.

Международна известност му носи дебютният роман Естествен роман, публикуван на 23 езика.

Романът Физика на тъгата (2012) печели Наградата за централноевропейска литература “Ангелус“ (2019) и Международната литературна награда “Ян Михалски“ (2016), връчвана в Швейцария. Финалист е на няколко европейски и американски награди, сред които ПЕН Американ Транслейшън Прайз, Премио Стрега Еуропео и др. Романът излиза на 18 езика, сред които френски, английски, немски, испански, италиански, арабски. За него пишат издания като “Ню Йоркър“, “Ди Цайт“, “Либерасион“. “Истинското търсене на Георги Господинов е как да живеем с тъгата”, пише “Ню Йоркър“ в голяма статия за романа. “Дяволска книга. Незабавно да се прочете…“, възкликва философът Жан Люк Нанси в “Либерасион“. Според нобеловата лауреатка Олга Токарчук този роман е безспорна част от съвременния европейски канон.

Господинов е автор на пиесите D.J. и Апокалипсисът идва в 6 вечерта, на либрето за опера Space Opera (2015, Познан, композитор: Александър Новак), на графичния роман Вечната муха (с художника Никола Тороманов). 

Под името му излизат също така четири сборника с разкази, първият от които е И други истории (2001),  а последният - Всичките наши тела. Свръхкратки истории (2018). Сляпата Вайша, кратка анимация по едноименния му разказ (реж. Теодор Ушев), е финалист за наградите Оскар 2017. 

Живее на различни места, където го отведат книгите му. През 2018 е за година в Ню Йорк с писателската стипендия на Кулман Център към Нюйоркска обществена библиотека. А през 2019/2020 е в Берлин по покана на Wissenschaftskolleg.

Най-новата му книга е романът Времеубежище, която излиза през април 2020 в пика на карантината и пандемията и заема челните места в класациите за най-търсени книги.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина