Полицай, уволнен за рекет, е върнат с почести в “преторианската“ армия на Васил Костадинов
Автор:
Plovdiv Now
19:30, 20.03.20261805
През 2024 година двама служители на ОД МВР- Пловдив - Георги Серкеджиев и Васил Недев са уволнени дисциплинарно, след като тях са повдигнати обвинения за рекет. Контрабандист на тютюн от "Столипиново" подава серия сигнали срещу двамата, след като е подложен на системен тормоз и изнудване.
Днес, след по- малкото година и половина Георги Серкеджиев отново е на работа в дирекцията. И не само това. Само за шест месеца Серкеджиев изминава път, който за мнозина в системата изглежда необясним – от дисциплинарно уволнение за съмнения в рекет и „чадър“ над контрабандист до ключова роля в екип, който ще следи за честността на изборите.
Казусът със Серкеджиев започва още през 2022 г., когато срещу него и колегата му Васил Недев е подаден сигнал. Двамата, работещи в „Криминална полиция“ към Шесто РУ, са заподозрени, че са се опитали да осуетят наказателно преследване срещу криминално проявения Румен Манолов, известен с прякора Ремзи.
Според данните по разследването, единият от полицаите е получил пари, за да осигурява „чадър“ над дейността му, свързана с държане на акцизни стоки без бандерол. В показанията си пред съда Манолов твърди, че е давал всеки месец по 500 лева, за да бъде предупреждаван за полицейски акции.Макар , че са му искали по 1000 .
Едно от посещенията на полицаите при Манолов е документирано от "Вътрешна сигурност", като на контрабандиста са прикрепени записващи устройства. Въпреки, че самият Манолов твърди, че Серкеджиев е имал водеща роля при договорките, на въпросната среща той мълчи през повечето време. Така в досъдебното производство обвиняем остава само Васил Недев – за неизпълнение на служебните задължения, докато Серкеджиев не е привлечен към наказателна отговорност. Мнозина смятат, че Серкеджиев е имал контакти във "Вътрешна сигурност" и тогава е бил предупреден. Доказателство за това е, че при първата жалба на Манолов, вместо разследване, от отдела издават "предупредителен протокол" на въпросния служител. Как точно едно "предупреждение" ще спре рекет, продължавал с години е друг въпрос.
Но очевидно Серкеджиев е много ценен кадър и вместо наказания, следва обрат. Уволнението е отменено от съда, а решението е потвърдено и от Върховен касационен съд. Пред колеги полицаят се похвалил, че е получил подкрепа от бивш вътрешен министър.
От Първомай до „преторианската гвардия“
Днес Серкеджиев не просто е върнат на работа в Първомай. Той вече е част от тясно ядро около новия директор на пловдивската полиция Васил Костадинов – неофициално наричано „преторианци“. Задачата им: контрол върху нарушенията по време на предизборната компания и изборите. Близките им отношения не са от вчера. Серкеджиев е служител в 6 РУ от 2017 г, първоначално е патрулен полицай, в последствие става оперативен работник. По времето, когато Васил Костадинов изпълнява длъжността началник на Шесто РУ , Серкеджиев му става доверено лице и е ползван от Костадинов по време ва избори за изпълнения на лично поставени задачи, спрямо определени лица. Като награда за вярна служба през 2024 година Серкеджиев печели конкурс и става инспектор. Малко след това е дисциплинарно уволнен.
В "преторианската гвардия" на Костадинов влизат подбрани кадри от няколко районни управления - Първомай, Стамболийски, 4-то и 6-то РУ и „Икономическа полиция“, а начело застава Венелин Костов – друг кадър, върнат на позиция след управленска рокада.
Името му също не е безспорно – според служители, по време на управлението му в РУ Стамболийски над 30 полицаи са напуснали районното в Стамболийски.
Така се оформя парадокс: Човек, уволнен за съмнения в корупционни практики, днес ще следи за изборни нарушения.
Служител, чието име фигурира в разследване за „чадър“ над контрабанда, се оказва част от структура, която трябва да гарантира законността. И въпросът, който остава без ясен отговор: кой и защо връща тези хора обратно във властта?
Пред съда Георги Серкеджиев отхвърля всички обвинения. Твърди, че е жертва на клевета и че атаката срещу него е започнала след участие в акция срещу купуване на гласове.
Именно тази линия – борбата с изборните престъпления – днес отново го връща в центъра на системата.
Но дали става дума за реабилитация… или за добре подредена схема за оцеляване в МВР – остава отворен въпрос.