Почина бригаден генерал Стефан Петров! Поклон!

Автор: Plovdiv Now 61712
Почина бригаден генерал Стефан Петров! Поклон!

Тази нощ след продължително боледуване е починал бригаден генерал Стефан Петров. Той бе председател на Българската авиационна асоциация, съобщиха негови колеги.

Поклон пред светлата му памет!

Поклонението ще бъде на 20 юли,  вторник, от 11 часа в църквата на централния гробищен парк в Пловдив.

Ген.Стефан Петров е роден е на 4 март 1957 г. във Велинград. Завършва Природоматематическа гимназия в Монтана. През 1980 г. се дипломира във Военновъздушното училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия. От 1985 до 1988 г. е заместник-командир на авиационно звено. След това до 1990 г. е командир на звено.

През 1992 г. завършва специалност „Управление на оперативно-тактическите формирования от Военновъздушните сили“ във Военната академия в София. Между 1992 и 1994 г. е командир на ескадрила. В периода 1995 – 2001 г. е началник-щаб на 24 авиобаза Крумово. През 2002 г. завършва генералщабен курс във Военната академия и поема командването на Двадесет и четвърта авиационна база.

На 25 април 2003 г. е назначен за командир на 24-та вертолетна авиационна база, като на 4 май 2005 г. е преназначен на последната длъжност и удостоен с висше офицерско звание бригаден генерал. На 25 април 2006 г. е назначен за командир на 24-та вертолетна авиационна база, считано от 1 юни 2006 г. На 1 юли 2009 г. е назначен за командир на 24-та вертолетна авиационна база. На 30 юли 2010 г. е освободен от длъжността командир на 24-та вертолетна авиационна база.

От 2010 до 2013 г. е на работа във Военновъздушното командване на НАТО в Измир. Между 2010 и 2012 г. е заместник-началник щаб на Военновъздушното командване на НАТО. През 2012 и 2013 г. е изпълняващ длъжността началник-щаб на Военновъздушното командване на НАТО. На 26 април 2013 г. е назначен за директор на дирекция „Операции и подготовка“ в Министерството на отбраната, считано от 27 май 2013 г.

На 28 април 2014 г. бригаден генерал Стефан Петров е освободен от длъжността директор на дирекция „Операции и подготовка“ и назначен на длъжността началник на щаба на Съвместното командване на силите, считано от 30 юни 2014 г. На 16 февруари 2015 г. е освободен от длъжността началник на щаба на Съвместното командване на силите и от военна служба, считано от 4 март 2015 г. Заместник-министър на отбраната бе в служебния кабинет на Огнян Герджиков през 2017 г. Председател на Българската авиационна aсоциация е от септември 2020 г.

Поклон пред паметта му!

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини

Изпрати новина