По 200 лева са плащали пациентите за фалшиви COVID сертификатите в Асеновград

Автор: Plovdiv Now   741
По 200 лева са плащали пациентите за фалшиви COVID сертификатите в Асеновград

С поредната доза разпити продължи делото срещу д-р Ангелина Згуровска, обвинена в издаване на фалшиви сертификати за ваксинация срещу COVID-19 през 2021 година. Втори ден магистратите разпитват „ваксинирани” пациенти. Не един или двама признаха пред Окръжен съд, че имат фалшиви сертификати, за които са броили по 200 лева.

Както медията ни вече съобщи, 34-годишната медицинска служителка е работила в пункт за имунизация срещу COVID-19. Като медицинско лице тя е извършвала ваксинации и чрез електронен подпис е вписвала личните данни на граждани в информационната система – Електронен имунизационен регистър, създаден и поддържан като модул на Националната информационна система за борба с COVID-19.

Разпитват 80 свидетели по делото срещу лекарката, издавала фалшиви COVID сертификатите в АсеновградД-р Згурова не признава нито един факт от обвинението

Според прокуратурата, тя е въвела компютърни данни за имунизирани лица, за извършена ваксинация и за лекаря, който я е извършил, без действително да са били поставяни ваксини на лицата. От Електронния имунизационен регистър са били генерирани документи – сертификати за проведена ваксинация на 23 лица.

По думите на днес разпитания оперативен работник от редиците на МВР, анонимен сигнал е задействал органите на реда да започнат проверка. Оказало се, че около 20 души, фигуриращи в РЗИ като ваксинирани, всъщност не са били в България по време на поставяне на дозите.

Един от тях е бил Николай Бурнарски. Днес в съдебна зала обаче той заяви, че всъщност си е бил в родината.

„Живеех в Италия. Прибрах се специално заради ваксината. Хвана ме обаче страх, тогава ни наплашиха, че от имунизациите се умира. Отказах се и се обърнах към познати, които чрез посредник му уредиха фалшив сертификат”, каза мъжът пред магистратите.

Още двама признаха, че притежават сертификати за ваксинация, без реално да им е поставена такава. Александър Пантев е предал 200 лева на посредник и след 4 дни е притежавал документа. Дженгиз Исмет пък се е сдобил с удостоверение за имунизация срещу COVID-19 от баща му, като не знае откъде последния го е издействал.

От баща си е получил сертификат и Илия Петров.

„Бях наркозависим. Един ден баща ми ми донесе документа. Беше го страх, че ще се надрусам, ще отида да ме имунизират и ще умра на улицата. Не знам откъде взе сертификата, нито дали е платил за него. Много пъти съм бил в болницата в Асеновград, но никога в кабинета за ваксини”, каза Петров.

Стефан Тахов, майка му Марияна и съпругата му Анастасия стриктно издекламирана едни и същи сведения, а именно, че са с поставени еднодозови ваксини и не са плащали за фалшиви сертификати.

Името на Стефан обаче бе замесено в показанията на една от свидетелките. Радослава Панаьотова е била извикана в Криминална полиция през 2023 година, където е заявила, че няма поставена доза, но има сертификат. Тогава се чула по телефона със Стефан Тахов, който й обещал да я снабди с документ за имунизация. Жената е работела като екскурзовод и е имала нужда от сертификат, за да пътува. Пратила му личната си карта във Вайбър и след 3-4 дни е имала документа.

В залата днес обаче екскурзоводката представи друга версия, а именно, че е редовно ваксинирана. Освен това обясни, че след прием  на дозата е била недобре здравословно.

Заради тези си показания, наблюдаващия прокурор поиска да бъде направено копие на съдебния протокол и същия да се изпрати на Районна прокуратура.

Разминаването в показанията си Панаьотова обясни, че е била под натиск.

„По време на разпита пред следовател, същия бе груб и невъзпитан. Крещеше ми и ми каза, че ще ме съди и мен. Заплаши мен и ми даде да подписвам показания, които не бяха верни. Отказа да ме изслуша, аз исках друг следовател, но ми бе отказано”, каза Панаьотова.

Още един свидетел призна пред Окръжен съд, че е искал да закупи сертификат. Факри Какасул е търгувал с коли от чужбина. Често е пътувал в Германия и е имал нужда от сертификат.

„Обърнах се към мои сътрудници, които караха коли – Хасан Мюмюн и Юмит. Те ми казаха, че ще ми уредят документа. Дадох им 200 лева, но след време ми върнаха парите, защото се объркало нещо и не са успели да ми свършат работа. Те имаха човек, който издавал сертификати”, заяви Какасул.

Разпитите на свидетелите ще продължат и през юни.

Пациенти разкриха пред съда схемите за издаване на фалшиви COVID сертификати в АсеновградРазбрах от моя позната, че д-р Згуровска от Асеновград може да ми издаде документ, заяви бивша мед.сестра

Подобни новини

...

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина