Не на съдебните промени без обществен дебат. Това е мотото на мирния протест, който днес провеждат пловдивски адвокати. Те настояват да се даде старт на широк обществен дебат за предстоящата съдебна реформа. Протестът е във връзка с актуализираната концепция на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, отразена в доклада за модел 4, предвиждащ закриване на районни съдилища и промяна в подсъдността по множество граждански и наказателни дела. В Пловдивска област мярката засяга град Първомай, пише trafficnews.bg.
"Настояваме да се започне един голям обществен дебат по отношение на планираната реформа в съдебната система. До момента са разглеждани различни варианти, но това е ставало в изключително тесен кръг във Висшия съдебен съвет. Като част от правосъдната системата, ние адвокатите, също имаме позиция. А това е изключително важно решение за бъдещето на съдебната система . Същността на предлагания модел 4 е съществена промяна на съдебните структури и в подсъдността на делата. На първо място ще бъдат закрити голям брой малки съдилища. В това няма нищо лошо, стига да е направено след проучвания и анализ, като се отчита обществения, социалния, икономическия ефект и демографията на райна. Много от закритите съдилищата ще станат поделения на най- близкия районен съд, при които командировани съдии ще гледат делата на хората в района. Това е проблем в отдалечените райони. Тези поделения ще разглеждат само т.нар "леки дела" - заповедни производства, някои брачни искове, домашно насилие и искове до 2 000 лева. Те са несъществени като материален интерес. Всички хора, които завеждат дела за над 2 000 лева, ще трябва да потърсят най- близкия Окръжен съд, който ще действа като първа инстанция. Тук ние виждаме най- големия проблем. Според нас достъпът ще бъде ограничен, тъй като ще оскъпи правосъдието. Нашите колеги в малките населени места ще бъдат много затруднени, защото ще трябва да пътуват непрекъснато до Окръжен или Апелативен съд" коментира адвокат Доротея Будакова.
Адвокат Доротея Будакова /вляво/
Правосъдието не обслужва нито адвокатите, нито съдиите , а гражданите. Ние не сме против реформата, смятаме че такава трябва да има. Но искаме широк дебат, за да не се вземат решения без нас, заключи тя.
Три неща се ограничават - достъпът до правосъдие, делата ще станат по-скъпи и бавни и ще падне качеството. За да функционира един малък град, той трябва да има училище, болница и съд, заяви адвокат Пламен Бонев.
Според адвокат Стефан Левашки предложението ще оскъпи правосъдието за гражданите. "Предложението не е еднозначно прието и в съдийската колегия. Нашето правосъдие е доста скъпо, имаме 4% такса при граждански искове, пътни. Все по-често по дела получаваме информация, че даден свидетел не може да дойде на дело, поради липса на средства. И парадоксално тогава съдът е принуден да постанови принудително довеждане. Колко излиза на държавата едно изпращане на автомобил със съдебна охрана.
Има и други варианти да се икономисат пари. Знаете, че военните съдилища не са натоварени. В следствието висококвалифицирани специалисти стоят без работа. Трябва да се мисли в тази посока" заяви юристът.