Пловдивски ветеринар: В цял свят има заря, в България обаче трябва се ограничи свободната продажба

Автор: TrafficNews 3477
Пловдивски ветеринар: В цял свят има заря, в България обаче трябва се ограничи свободната продажба

След броени часове ще настъпи новата 2025-а година, а с нея и тържествените шумни концерти и заря. Те носят радост и усмивки за всички хора, надежда за по-добра и успешна година. По друг начин стоят обаче празненствата за животните, които са принудени да изтърпят шума от пиротехниката - дразнение, което ги кара да се страхуват и в някои случаи дори да проявят агресия. В София столичани ще посрещнат новата година без заря, но със светлинно шоу, а мотивът за решението - грижа за децата, домашните любимци и хората с увреждания и заболявания, които са най-уязвими от шума на гърмежи. В други градове в България е избрана тъй наречената безшумна или още тиха заря. 

В последните години пиротехниката по случай настъпването на новата година отключи повод за дебати особено по отношение на животните. В тази връзка TrafficNews потърси мнението на председателя на пловдивското Киноложко дружество д-р Костадин Шанков. Той е ветеринарен лекар, международен съдия и организатор на десетки международни изложби. Специалист е по диетология и хранителни добавки за домашни любимци.

 - Д-р Шанков, според Вас каква е причината животните да се плашат от зарята?

 - Всички ние знаем, че животните имат много по-чувствителен слух, което означава, че и по-слаби шумове могат да бъдат дразнители за тях. Освен това в естествената среда на животните генетично не е заложено нервната им система да има търпимост към високи шумове от големи пукотевици. Това е и причината те да се страхуват от зарята.

 - Как най-често реагират домашните любимци, бездомните животни и тези в зоопарка, има ли разлика?

 - Няма съществена разлика. И при домашните любимци, и при дивите животните реакцията е страх – страх от нещо неочаквано. Може да се изрази в това животното да се стреми да избяга, но нека не забравяме, че при всеки един страх адреналинът се вдига, което може да се обърне и в посока агресия. Животно, което не може да избяга от тази пукотевица или срещне преграда или човек, който се опита да го спре, може да реагира агресивно към тази пречка, която не му позволява да избяга.

 - Като заговорихте за агресия, според Вас има ли шанс те да наранят някого?

Напълно възможно животните да проявят агресия и да наранят някого. При кучетата и не само при тях с вдигане на адреналина се отключва елементът на агресия, те са много по-податливи на раздразнения от всичко, което е около тях. Животни от една глутница например в подобна ситуация могат да проявят агресия едно към друго дори.

Много е важно хората, които си взимат домашен любимец, да го социализират към шумове и силни гърмежи. Когато възпитаваме едно животно и го тренираме да привиква, то няма да реагира остро. Едно стресирано животно може да избяга и в паниката си да предизвика инцидент със самото себе си.

 - Възможно ли е животните да загубят зрението си или слуха си вследствие на силния шум от зарята?

- Не би следвало. За да има подобен проблем, трябва да има нараняване или дразнителят да е много по-близо до животните, отколкото се очаква при заря или гръм. Животните ги е страх и от гръмотевици, което ние няма как да контролираме. Най-важното е хората да успеят да ги социализират и те да свикнат с това нещо.

- Има ли трикове как да предпазим животните, да ги крием от шума?

- Освен да го изолирате някъде, където няма заря, друго няма какво да се направи.

- Според Вас има ли разлика между България и чужбина по отношение на проблема зарята и животните?

В цял свят заря се провежда. Голямата разлика е, че в чужбина свободната продажба на подобни стоки е ограничена. Тя се провежда обикновено само от официалните институции, а не тази масовост, която се наблюдава у нас -  всяко хлапе да има кутия пиратки, които да хвърля свободно по улицата.

Зарята се прави на определни места, на достатъчно високо, гърмът не е толкова стресиращ. Проблемът е по-скоро от тези постоянни пукотевици, които са по улиците два дни преди и два дни след Нова година. Тук идва и отговорността на хората, които да обучат своите животни да не реагират толкова остро на тези гръмове. Това се случва например с ловджийските кучета. Те от малки са тренирани на гръмове, за да си вършат работата. Това може да бъде направено при голяма част от животните. Бездомните животни няма как да тренираме, но те постоянно се сблъскват с подобни шумове и са много по-малко чувствителни към тях.

Подобни новини

...

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина