Пловдивски специалист: Въвеждането на AI в работата няма да попречи на реалните умения на хората
Автор:
Plovdiv Now
20:30, 24.01.2025684
В момент, когато изкуственият интелект все повече настъпва в работата, един от основните въпроси, които предстои да си зададем, е какви промени ще настъпят в трудовия пазар. От гледна точка на кандидатстващите за работа и вече наетите служители промяна ще се наблюдава в уменията, а в работата на мениджъра ще говорим за оптимизиране на процесите в работата с документи. Повече информация по темата ни разкри пловдивският специалист по подбор на служители Йорданка Палкова-Патишанова.
- Как изкуственият интелект помага в работата на мениджърите вече, при условие, че има доста навлезли програми, които се използват напрактика?
- Изкуственият интелект помага доста за оптимизирането на процесите по подбор на служители. Чрез програма може много лесно и бързо да се синтезират CV-тата, които отговарят на изискванията на позицията. Така може много лесно и бързо да се изберат подходящите хора, защото в този случай мениджърът дори няма нужда да отваря и да чете подробно CV-то.
Това обаче се оказва сериозно препятствие за хората, които не умеят да се представят добре и затова те почти веднага могат да изгубят шанса си да бъдат наети на работа. Така че представянето на умения в CV-то става все по-важно.
- А не могат ли и кандидатите да се „изтарикатят” и да генерират CV-то си с изкуствен интелект? С какво обаче трябва да внимават?
- О, да, самите кандидати също вече ползват много успешно изкуствен интелект и пишат наистина много добри автобиографии. Те звучат наистина много атрактивно и освен това по много по-добър начин формулират уменията, ползвайки възможностите на изкуствения интелект. Буквално изписваш уменията си, описваш къде и какво си учил, слагаш го в чат GPT или в друга платформа и от там нататък получаваш много добри варианти, с които можеш да си попълниш CV-то. То става кратко и казва точно това, което трябва да казва. Не се губи и време.
- А по какъв начин при кандидатите за работа може да се различи дали посочените умения са реални, или човекът леко е преувеличавал за тях?
- Ами, тук вече се включват тестовете за оценка. При тях изкуственият интелект също може да помогне много, само че по скоро в създаването на бланката и бързото й адаптиране в зависимост от нуждите на фирмата. При попълването им обаче „лъсват” реалните постижения на човека, понеже въпросите са такива. Те не са с избираем отговор, а най-често се изисква да се напише нещо. При това едно от нещата, които се „улавят”, е нивото на грамотност.
Освен това има и тестове на оценка по време на самата работа, като част от годишната атестация на един служител. Тогава може да се проследи количеството и качеството на свършената работа. Реалните умения отново се виждат добре.
- Има ли умения, които вече ще бъдат в недостиг, както и такива, които ще доминират – особено при младите хора?
- Да кажем, че голяма част от техническите умения или така наречените „hard skills” все повече ще отпадат. Защото това, което е повторяемо и може да се свърши от машина, е само въпрос на научаване, на алгоритъм и на правилно въвеждане в системата, за да може да се свърши от машина.
Но това, което няма да бъде лесно заменено, затова и ще се смята за предимство, са т.нар. „меки умения”, т.е. възможността на хората да проявяват човечност, разбиране, съпричастност, емпатия по време на работния процес. Всъщност, човешкото трудно ще бъде заменено или емоционалното трудно ще бъде заменено от машина.