Ракът на кожата остава най-разпространеното онкологично заболяване в световен мащаб – тенденция, която се наблюдава и в България. Най-често засегнати са хора със светъл тен, светли очи и коса, като водещ фактор е продължителното излагане на ултравиолетови лъчи без достатъчна защита.
„В миналото кожният рак се срещаше основно при възрастните хора, селското население и работещите на открито. Днес обаче го откриваме все по-често при млади хора от града – заради продължително излагане на слънце както през лятото, така и при зимни спортове в планината. Отразяването на слънчевите лъчи от сняг или вода многократно усилва вредния ефект,“ обяснява д-р Гергана Шаламанова, началник на отделението по медицинска онкология и кожни онкологични заболявания към Комплексен онкологичен център – Пловдив.
Кожните карциноми се появяват основно по лицето, главата и другите открити части на тялото. Най-честият вид е базоцелуларният карцином – малко, перлено лъскаво възелче, което впоследствие се разязвява, секретира и кърви.
Важно е да се обърне внимание на т.нар. предракови изменения – преканцерози, сред които се открояват кожният рог, кератоакантомата и най-честите – актиничните кератози. Клинично тези изменения се проявяват като розово-кафеникави петна, които с времето се уплътняват в основата, покриват се с люспи и започват да прокървяват – признак за възможно преминаване в плоскоклетъчен карцином. В началните си форми, ако бъдат диагностицирани навреме, те се поддават на лесно лечение чрез течен азот, електрокоагулация или хирургична интервенция.
Кожният рак рядко преминава в други органи, като по-често засяга най-близките лимфни възли и има склонност да рецидивира на същото място.
„Буди недоумение защо, в ерата на интернет и достъп до специалисти, все още ежедневно се сблъскваме със занемарени, напреднали случаи – с тумори, които засягат околните тъкани, стигат до обезобразяване и дори не могат да се оперират. Това са образувания по кожата – не във вътрешни органи. Те се виждат, развиват се бавно, често с години – и пак остават пренебрегнати“, коментира д-р Шаламанова.
По-редки, но по-опасни са меланомите – злокачествени тумори, които започват от пигментните клетки. Те могат да се разпространят в други органи, ако не бъдат открити навреме. Най-опасни са рязкото и продължително излагане на слънце или солариум – особено при деца. „Детската кожа е нежна, а клетките имат памет. Изгарянията в ранна възраст могат да доведат до меланом дори след 20 години. Родителите носят отговорност не само за днешния ден, а за бъдещето на децата си“, подчертава д-р Шаламанова.
Меланомите могат да се появят върху съществуващи бенки, но и като нови, тъмни петна, които нарастват по размер, променят форма, цвят и очертания – т.нар. ABCD признаци. Лечението е предимно хирургично, но при напредналите случаи се прилагат таргетни терапии или имунотерапии, които активират имунната система. Решенията се вземат персонализирано – спрямо вида тумор, стадия, възрастта и общото здраве на пациента.
Заключението на специалиста от КОЦ – Пловдив е категорично, че ключът е в профилактиката. Ако имате незаздравяваща раничка или променяща се бенка- непременно идете на дерматолог. Ранната диагностика спасява животи. Затова е важно редовно да се посещават дерматолози, да се избягва излагането на слънце между 12 и 16 ч., да се използват слънцезащитни кремове с висок фактор, да се носят очила, шапки и дори дрехи с UV защита.