Пловдивски лекар: Пациентите развиват по-продължителни сипмтоми и усложнения след грипа

Автор: Соня Желязкова 4788
Пловдивски лекар: Пациентите развиват по-продължителни сипмтоми и усложнения след грипа

Грипната вълна в Пловдив продължава, показват наблюденията на общопрактикуващите лекари. Макар по официални данни пикът на разпространение да е отминал, през последната седмица пациентите търсят лекарска помощ както заради симптоми на заболяването, така и заради по-продължително протичане. Не са рядкост и усложнения след прокарана инфекция, разказва пред TrafficNews д-р Александър Калайджиев. Най-честите оплаквания са свързани с упорита и неотшумяваща кашлица, бронхити, отити при децата, а в отделни случаи и синузити.

Като бройка заболелите не са чувствително по-малко в сравнение с предходните седмици, допълва общопрактикуващият лекар. Липсва отчетлив спад, а по-скоро се наблюдава равномерно разпределение на случаите във времето.

„Продължават да боледуват цели семейства, като заболяването протича по-бавно и възстановяването отнема повече време. Дори да са били приемани противовирусни медикаменти още в самото начало, има случаи в които не се случва заболяването да бъде „пресечено“. В повечето случаи температурата отшумява в първите 3 дни, но останалите симптоми като отпадналост, кашлица продължават между пет и десет дни“, разказва още д-р Калайджиев.

В Пловдив грипните случаи са започнали още около коледните празници и вместо рязка епидемична вълна, се наблюдава по-скоро продължително и разтеглено във времето разпространение, подчертава той. Най-засегнати остават децата в предучилищна и начална училищна възраст, както и хората в средна към по-напреднала възраст, най-често след 45–50 години.

Д-р Калайджиев напомня хората да са с повишено внимание.

„Не се подвеждайте по идеята за отшумяване – при посещения в поликлиники и лечебни заведения е разумно да се носят маски. Сега е добре да се избягва струпването на много хора на едно място. По възможност се препоръчва ограничаване на посещенията на места с голяма концентрация на хора, кина, детски центрове, ресторанти и други затворени пространства, поне в следващите няколко седмици“, подчертава той.

И напомня, че паралелно с грипа циркулират и други респираторни вируси. Специалистът обръща внимание, че засиленото пътуване увеличава риска от внасяне на различни вирусни инфекции от екзотични дестинации или страни като Китай и Индия, но към този момент няма основание за извънредна тревога.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина