Пловдивски дерматолог: Не си правете естетични интервенции при козметици, щетите могат да са фатални

Автор: Plovdiv Now   2147
Пловдивски дерматолог: Не си правете естетични интервенции при козметици, щетите могат да са фатални

В съвременното общество естетичните процедури са се утвърдили като един от най-популярните начини за подобряване на външния вид и самочувствието. С нарастващото търсене на минимално инвазивни терапии като ботулинов токсин, филъри и други процедури, на преден план излизат въпросите за безопасността и рисковете, които ги съпътстват.

За да разберем какво е важно преди да се насочим към такъв тип естетични процедури, както и какви са рисковете и съветите, които трябва да имаме предвид, преди да се подложим на тях, репортер на TrafficNews разговаря с д-р Мариана Чукарова – специалист дерматолог с дългогодишен опит в областта на естетичната медицина.

Повод за разговора ни с нея са тревожният брой случаи на жени в страната, които са се нуждаели от спешна медицинска помощ след поставен ботулинов токсин от неспециалисти. Тези случаи поставиха нови въпроси относно безопасността и подготовката за такива процедури.

Общо 27 жени са пострадалия от опасния ботокс, една все още се лекуваПо-голямата част от тях са се лекували в дома си

Д-р Мариана Чукарова e специалист дерматолог в Пловдив с дългогодишен опит в диагностиката и лечението на кожните заболявания и естетичната медицина. Завършва Медицински университет Пловдив през 2007 г. и има придобита специалност Кожни и венерически болести.

Член е на Българското дерматологично дружество, като е участвала и в множество семинари и конгреси в областта на дерматологията и естетичната медицина. От 2014 г. д-р Чукарова работи в Кожна клиника към УМБАЛ "Св. Георги" и в собствена дерматологична практика в Пловдив.

Повече по темата вижте в интервюто на д-р Чукарова пред TrafficNews:

- Кои са специалистите, които могат да извършват естетични интервенции с намесата на ботокс, филъри, мезоконци?

- Такъв тип интервенции мoгaт дa ce извъpшвaт единствено oт дипломирани лекари, които са и квалифицирани в насока извършването на естетични процедури. Със сигурност не могат да се извършват от козметици, тъй като рисковете от извършването на манипулацията биха били много. Естетичните дейности не могат да се извъpшвaт в ĸoзмeтични cтyдиа или фpизьopcĸи салони. Тези дейности могат да се извършват само в лекарски кабинети и в болнични заведения.

- Какво е важно да знаем преди да пристъпим към подобни процедури?

- Освен безспорната компетенция на специалиста, която е необходима, е от изключително значение качеството на продукта, който ще бъде използван. Проблемът е, че продуктите, с които работят немедицински лица са с неясен произход, най-често поръчани от интернет сайтове и са некачествени.

Това крие риск от множество нежелани странични реакции. Също цената, на която те поставят продукта, е толкова ниска, че на тази цена не бихме могли да си закупим консуматива. Ние лекарите закупуваме консумативите си от оторизирани дистрибутори на съответната марка продукт. 

От нас се изисква при закупуването на продуктите, да представим удостоверение за членството ни в Лекарския съюз, регистрация в медицинското заведение, в което ще се извършва процедурата. Има множество изисквания, докато едно немедицинско лице първо нито има образованието и знае анатомията, нито кой е продуктът, и оттам започва цялата история.

Дерматологичното дружество вече години наред се борим да се забрани това поставяне на незнайни продукти в различни студиа, но се стигна до тук, че трябваше да се случи такова събитие, за да се активират институциите.

- Кои зони по лицето са най-опасни за работа и какви са рисковете, ако не се доверим на специалист?

- При всяка една интервенция съществува риск. Именно заради това е изключително важно да се довериш на специалист, който познава анатомията на дадена зона. Ако не си запознат с нейните специфики,  може да стане много голям проблем. Например да се запуши някой голям кръвоносен съд и да се получи некроза. Може и да се засегне мускул, който да доведе до спадане на клепача и съответно токсична или алергична реакция.

В тези случаи е много важно да се знае как трябва да се реагира, защото са много страничните ефекти, които биха могли да се получат. Също е важно правилно да се прецени кой продукт, къде трябва да се постави, какво да бъде количеството му и какъв резултат очакваме, защото има продукти, които не са подходящи за поставяне в устни, но някои не правят правилна преценка и го поставят на неправилни места и се получават особени реакции. Най-важното е, ако се получи някакъв страничен ефект, човекът, който извършва интервенцията, да може да реагира, а аз не съм убедена, че козметиците могат да реагират правилно.

Има процеси, които са обратими, но има и такива, които не са.

- Има ли определена възраст, на която е добре да прибегнем до естетични процедури? Все повече млади момичета си поставят ботокс, филъри, мезоконци и се подлагат на различни интервенции, дори когато видимо не е необходимо.

- Тук идва работата на специалиста, който да прецени дали тази намеса е необходима. Понякога няма нищо лошо да се направи освежаваща процедура, за да стане кожата по-сияйна, дори и на по-млада възраст. Толерирам жени, които обръщат внимание на външния си вид, но не съм съгласна с прекаляването и гротесковите образи, които се получават. Границата е много тънка, защото когато си направиш една освежаваща процедура, изглеждаш добре. И в следващия момент искаш да изглеждаш още по-добре и още по-добре и прекаляваш. Важното е да не се излиза извън рамките на естетичната визия.

- Смятате ли, че жените на Балканите понякога прекаляват в стремежа си да направят устните си по-обемни? Или тази тенденция вече отминава?

- Истината е, че жените свикват с техния размер и имат изкривено виждане за красота. Който си направи устни, след две седмици иска още, защото свиква да се гледа, но и тук идва ролята на лекаря, който да каже „не, дотук бяхме”, но тези, които гледат комерсиалното, не процедират така. Работата на специалиста, който поставя филъра, е правилно да прецени количеството, дали е подходящо или не е подходящо. Това че пациентът иска още и още са две различни неща, но дали зоната позволява вече е съвсем друго. Всеки уважаващ себе си лекар би трябвало да подхожда разумно.

- Каква е подходящата грижа за кожата през зимата, когато кожните заболявания при хората се обострят?

- При хората с чувствителна кожа през зимата е уместно да използват по-хидратиращи продукти, под формата на балсами, кремове за тяло, измивни душ олиа, които да балансират воднолипидния слой на кожата. Така ще се избегнат усложнения и прилагането на лекарствени средства.

- Много жени посещават солариум целогодишно, за да постигнат желания тен. Какви са щетите върху кожата от това?

- Хубаво е да имаш тен, само че кожата има памет и в една по-напреднала възраст започва да се образуват пигментни петна и процесът е необратим. Много често идват пациенти и казват, ето започнаха да ми излизат пигментни петна, а аз не се излагам на слънце. Оказва се обаче, че преди време са прекалявали със солариумите и имат изгаряния. Дори в момента да нямаме видими проблеми по кожата, то от ходенето на солариум страничните ефекти ще се проявят със сигурност след определена възраст.

- Важно ли е да използваме слънцезащита, дори и през зимата?

- Масово като попитам пациентите си дали използват слънцезащитни продукти, отговарят с да. Но като ги попитам колко често го нанасят, те казват, че само сутрин. Това не е достатъчно, за да се защитите от появата на пигментации. Обръщайте внимание на продължителността на действие на слънцезащитните продукти. Малко са продуктите, които ви дават защита през целия ден, с едно нанасяне. Прилагайте ги редовно. Изгарянето от слънце през зимата, крие също толкова рискове, колкото през лятото. Не отричам излагането на слънце, но да е в рамките на разумното.

- Какви са вашите препоръки за хората, предразположени към акне?

- Масово хората с акне използват измивни средства и искат кожата да им бъде чиста до скърцане. Това изобщо не е желателно, защото когато кожата е пресушена мастните жлези искат да си набавят това, което им е отнето и става обратният ефект. Важно е да се балансира кожата. Да не бъде нито суха, нито мазна. Има различни видове акне и е желателно да се консултирате с дерматолог, който да прецени какъв тип акне имате и да назначи адекватно лечение.

- Какъв апел бихте отправили към дамите, които се доверяват на козметици за естетични интервенции?

- Да не се доверяват на некомпетентни лица. Да се доверяват на лекар с необходимата компетентност за извършването на дадена естетична процедура, който да помогне в избора на подходящ продукт за съответната зона, която цели получаването на една красива визия с минимален риск от нежелани странични реакции. 

Подобни новини

...

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина